Zajęcia w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Jak będą wyglądać w "nowej normalności"?

KK
Zajęcia w klasach 1-3. Jak będą wyglądać w "nowej normalności"?
Zajęcia w klasach 1-3. Jak będą wyglądać w "nowej normalności"? Olga Krzyżyk / Polska Press
Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się stopniowo uruchomić szkoły podstawowe. Od 25 maja będą one organizowały opiekę dla klas 1-3. Nauczyciele w ramach zajęć mogą realizować podstawę programową w formie ustalonej przez dyrektora szkoły.

Wracają zajęcia w klasach 1-3 szkoły podstawowej

W środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi.

Prezes Rady Ministrów zwrócił się z prośbą do samorządowców, aby przygotowali się do powrotu uczniów. Jaki charakter będą miały zajęcia?

Dyrektor szkoły określi szczegółowy sposób sprawowania opieki, jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci, które będą przebywać w szkole. Forma zajęć dydaktycznych jest uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie gminy, w której szkoła się znajduje - czytamy w komunikacie MEN.

Zajęcia dydaktyczne dla klas 1-3 poprowadzą nauczyciele wczesnoszkolni. Natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni wskazani przez dyrektora szkoły.

Liczba godzin przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne w szkole w formule stacjonarnej powinna być uzależniona od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie uczestniczą - podkreśla resort edukacji.

Jak będzie wyglądać "nowa normalność" w klasach 1:3?

Instrukcje dla klas 1-3 szkół podstawowych przygotował już Główny Inspektorat Sanitarny. Jakie zasady mają obowiązywać w szkołach?

Oto najważniejsze wytyczne GIS:

  • W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2.
  • W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
  • Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  • Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 metry kw. na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
  • Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
  • W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 metra (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce.
  • W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
  • Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

GIS zaleca korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi. Doradza też, by nie organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).

Rodzice i opiekunowie przyprowadzający czy odbierający uczniów mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Zajęcia w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Jak będą wyglądać w "nowej normalności"? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie