Zimowe utrzymanie dróg w gminie Czempiń. Informacja dla mieszkańców [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Przebieg poszczególnych kategorii dróg przedstawiają załączone mapy.
Przebieg poszczególnych kategorii dróg przedstawiają załączone mapy. Arch. NM
Udostępnij:
Komunikat gminy Czempiń na temat utrzymania dróg. UMIG Czempiń wyjaśnia mieszkańcom, kto za jakie drogi odpowiada?

- W związku z okresem zimowym i trudnymi warunkami panującymi na drogach, a także licznymi pytaniami kierowanymi do nas, przekazujemy informacje na temat zimowego utrzymania dróg. Gmina jest właścicielem ponad 70 km dróg (głównie drogi wewnętrzne, osiedlowe, miejskie). Kolejne 70 km dróg na terenie Gminy Czempiń to drogi powiatowe (przede wszystkim łączące miejscowości) , 15 km – wojewódzkie (od węzła S5 przez Głuchowo, Piechanin, Czempiń w kierunku Śremu) oraz 8 km to drogi krajowe (droga ekspresowa S5) - informuje UMIG Czempiń.

Usługi zimowego utrzymania dróg (wg tzw. standardów) polegają na: utrzymaniu w przejezdności wyznaczonych dróg poprzez odśnieżanie, zmniejszaniu śliskości poprzez posypywanie dróg materiałami uszorstniającymi – solą, piaskiem lub ich mieszkanką.

Na terenie Gminy Czempiń utrzymaniem dróg zajmuje się czterech zarządców. W zależności od standardów przyjętych przez zarządców dróg, na niektórych odcinkach drogi mogą pozostać śliskie. Prosimy o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Podróżujcie rozważnie i bezpiecznie.

Przebieg poszczególnych kategorii dróg przedstawiają załączone mapy.

Poniżej informacje o zarządcach dróg, z którymi w razie potrzeby należy kontaktować się w sprawach ich zimowego utrzymania.

DROGI GMINNE
Zimowym utrzymaniem dróg gminnych na zlecenie Gminy Czempiń zajmuje się PGK w Czempiniu sp. z o.o., ul. Polna 2A, 64-020 Czempiń. Tel. kontaktowy 61 28 26 339 lub komórkowy 606-115-628
Drogi gminne utrzymane są w najwyższym standardzie, tj. w całości odśnieżane i posypywane. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Doprowadzenie wszystkich dróg do pożądanego stanu wymaga czasu i drogowcy nie są w stanie pracować na wszystkich drogach jednocześnie.
DROGI POWIATOWE
https://www.zdp.koscian.pl/Drogi-powiatowe.html
Zarząd Dróg Powiatowych w Kościanie
Kościan, ul. Gostyńska 38, tel. 65 512 74 18
DROGI WOJEWÓDZKIE
https://wzdw.pl/drogi/zimowe-utrzymanie-drog/
Rejon Dróg Wojewódzkich w Kościanie
Kościan, ul Gostyńska 38, w sprawach zimowego utrzymania dróg tel. 609-852-962
Tel. 61 225-84-50
DROGI KRAJOWE
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad / Oddział w Poznaniu
ul. Siemiradzkiego 5a, 60-763 Poznań
tel. (61) 866 88 21
ODŚNIEŻANIE CHODNIKÓW
Za zimowe utrzymanie chodników odpowiada najczęściej właściciel lub zarządca nieruchomości. Dotyczy to odśnieżania i posypywania chodników przed wszystkimi budynkami – bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego. Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości sąsiedniej, obowiązek utrzymania go spoczywa na właścicielu tej nieruchomości. Ośnieżanie chodnika to obowiązek, który wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. Jeśli spadł śnieg, trzeba odśnieżyć chodnik, aby umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg można zgarnąć na krawędź chodnika tak, aby nie przeszkadzał przechodniom. Nie wolno go natomiast zgarniać na jezdnię.

- Uchylanie się od obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości stanowi wykroczenie. Apelujemy o rozsądek i zachowanie bezpieczeństwa w kwestii użytkowania dróg i chodników w tych niesprzyjających warunkach, aby móc w zdrowiu cieszyć się urokami zimy - informuje UMIG Czempiń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie