Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana kierownictwa Komendy Powiatowej PSP w Kościanie [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
Bogdan Ludowicz, PSP Kościan
W piątek 29 stycznia 2021 r. w kościańskiej strażnicy odbył się uroczysty apel z okazji zdania i powierzenia pełnienia obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie.

Piątkową uroczystość zaszczycili swą obecnością między innymi: Z-ca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Jarosław Zamelczyk, Wicestarosta Kościański Zbigniew Franek, Burmistrzowie, Wójtowie samorządów powiatu kościańskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Z-cy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Jarosławowi Zamelczykowi. Po odegraniu hymnu nastąpiła główna część uroczystości. St. kpt. Damian Gorwa przedstawił przebieg 35 – letniej służby st. bryg. Andrzeja Zieglera, dotychczasowego Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie. Po chwili nastąpiło powierzenie pełnienia obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie kpt. Szymonowi Klemenskiemu, dotychczas pełniącemu służbę jako Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kościanie.

Następnie po odczytaniu aktów odwołania i powierzenia obowiązków Komendanci złożyli meldunki o zdaniu i przyjęciu obowiązków. W swym przemówieniu st. bryg. Andrzej Ziegler podziękował wszystkim za lata służby, pomoc i współpracę. Kpt. Szymon Klemenski zabierając głos podziękował za awans i zadeklarował, że zrobi wszystko aby nie zawieść przełożonych a także załogi Komendy.

Zebrani Goście oraz załoga Komendy dziękowali zdającemu obowiązki st. bryg. Andrzejowi Zieglerowi za lata służby, dobra współpracę i wkład w bezpieczeństwo mieszkańców Ziemi Kościańskiej. Z kolei kpt. Szymon Klemenski odbierał gratulacje z okazji awansu oraz życzenia realizacji zamierzonych celów. Uroczystość odbyła się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Przebieg służby st. bryg. Andrzeja Zieglera

Całe życie zawodowe i osobiste st. bryg. Andrzeja Zieglera związane było i jest z ziemią kościańską i mikroregionem leszczyńskim. Pochodzi ze Śmigla gdzie mieszka do dziś. Swą poważną edukację rozpoczął w Liceum Ekonomicznym w Lesznie, kończąc które uzyskał tytuł technika ekonomisty. W wyborze dalszej drogi życia nie bez znaczenia była przynależność do Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiglu, gdzie również realizował się w zakresie muzycznym będąc członkiem orkiestry dętej.

Najważniejszą decyzją rzutującą na całe zawodowe życie było podjęcie nauki w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Kończąc naukę w roku 1987 zyskał tytuł technika pożarnictwa oraz stopień mł. chorążego. Po szkole Chorążych został skierowany do służby w Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Kościanie, gdzie pracował na stanowisku instruktora do roku 1992. Rok ten był przełomowy z wielu względów. Zakończyły się czasy Zawodowej Straży Pożarnej, powstała Państwowa Straż Pożarna. Świeżo upieczony inżynier, mł. kpt. Andrzej Ziegler objął dowództwo w kościańskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, będącą jednostką organizacyjną PSP w województwie leszczyńskim. W okresie tym pełnił również funkcję Komendanta Ośrodka Szkolenia PSP w Kościanie. Kapitana Andrzeja Zieglera dosięgła kolejna duża reforma, tym razem administracyjna. Z dniem 1 stycznia 1999 r. został skierowany do służby w Komendzie Miejskiej PSP w Lesznie na stanowisku naczelnika wydziału operacyjno- szkoleniowego. Rok 2005 przyniósł kolejne zmiany. 6 września mł. bryg. Andrzej Ziegler został powołany na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Kościanie. Stanowisko to zajmował do dnia 10 lutego 2020 r., kiedy to starszemu bryg. Andrzejowi Zieglerowi Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP powierzył obowiązki komendanta powiatowego PSP w Kościanie.

Droga jaką przeszedł Pan Andrzej Ziegler od kadeta do starszego brygadiera upłynęła pod znakiem ciągłego i permanentnego kształcenia się i doskonalenia zawodowego. Pierwszym etapem w edukacji zawodowej w latach 1985-1987 była szkoła chorążych pożarnictwa. Niespełna rok po jej ukończeniu mł. chorąży podjął decyzję o kontynuowaniu nauki w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył w 1992 roku uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa i pierwszy stopień oficerski. Do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej mł. bryg. Andrzej Ziegler powrócił w latach 2005-2006, by odbyć studia magisterskie. Bezpośrednio po studiach magisterskich rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie na podyplomowym kierunku z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

W roku 2013 st. bryg A. Ziegler podjął kolejne studia podyplomowe, tym razem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunku zarządzanie zasobami. Kolejne dwa kierunki studiów podyplomowych: zarządzanie jednostką organizacyjną w administracji publicznej oraz bezpieczeństwo imprez masowych realizował w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Doskonalenie zawodowe i rozwój w służbie to również wszelkiego rodzaju szkolenia, warsztaty i konferencje tematyczne. Do najważniejszych, w których uczestniczył st. bryg. Andrzej Ziegler należą: kurs z zakresu średniego szczebla dowodzenia w Szkole Służb Ratowniczych Królestwa Szwecji w Revinge oraz szkolenie z zakresu dowodzenia szczebla strategicznego realizowane w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Doświadczenie i umiejętności starszego bryg. Andrzeja Zieglera wielokrotnie było wykorzystywane przez przełożonych szczebla wojewódzkiego i krajowego. Występował jako prelegent w konferencjach poświęconych organizacji i prowadzeniu działań ratowniczo gaśniczych. Jest również autorem kilkunastu artykułów w prasie branżowej.
St. bryg. Andrzej Ziegler był powoływany przez Komendanta Głównego PSP do pracy w zespołach roboczych:

• Ds. organizacji działań ratowniczych,

• Ds. opracowania ustawy o krajowym systemie ratowniczym,

• Ds. szkół i ośrodków szkolenia, szkolenie i kształcenia oraz doskonalenia zawodowego w Państwowej Straży Pożarnej.

Był również członkiem zespołu rozjemców Komendanta Głównego PSP ćwiczeń krajowych i wojewódzkich. Pełnił także funkcję dowódcy centralnego odwodu operacyjnego na poziomie województwa wielkopolskiego.
Solą życia zawodowego st. bryg. Andrzeja Zieglera był jego udział w działaniach ratowniczo gaśniczych. Do ważniejszych zdarzeń należą:

• 1986 r.- wybuch gazu oraz wypadek komunikacyjny u zbiegi ulic Głogowskiej
i Hetmańskiej w Poznaniu

• 1991 r. duży pożar lasu w Olejnicy (byłe województwo leszczyńskie),

• 1992 r.- największy w historii Polski pożar lasów w Kuźni Raciborskiej,

• 1997 r.- działania podczas powodzi tysiąclecia,

• 2002 r. – pożar szybu wiertniczego magazynu gazu ziemnego w Wierzchowicach (woj. Dolnośląskie),

• 2002 r.- działania przeciwpowodziowe na południu Polski,

• 2011 r.- duży pożar zakładu prowadzącego recykling odpadów w Czempiniu,

• 2012 r.- duży pożar zakładu prowadzącego produkcję spożywczą w Śmiglu,

• 2012 r.- zabezpieczenie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Poznaniu, kierowanie pracami sztabu,

• 2013 r.- duży pożar pałacu w Wonieściu, oddziału Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie,

• 2014 r.- działania przeciwpowodziowe we Włocławku,

• 2019 r.- duży pożar zabudowań gospodarczych oraz częściowe zawalenie się budynku, z poszkodowanym wewnątrz obiektu w Pianowie.
Za swe zaangażowanie i oddanie w służbie st. bryg. Andrzej Ziegler wielokrotnie nagradzany i wyróżniany był przez swych przełożonych. Poza licznymi nagrodami pieniężnymi, które były formą docenienia wkładu pracy wniesionej w ochronę przeciwpożarową, swe uznanie przełożeni wyrażali kierując wnioski o nadanie odznaczeń i wyróżnień. St. bryg Andrzej Ziegler został wyróżniony, poprzez nadanie:

• Dyplomu Komendanta Głównego PSP,

• Brązowego, Srebrnego i Złotego Medalu Za Zasługi Dla Pożarnictwa,

• Srebrnego Medalu Za Długoletnią Służbę,

• Brązowego Medalu Za Zasługi Dla Obronności Kraju,

• Złotej Odznaki Za Zasługi Dla Związku Weteranów i Rezerwistów,

• Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego,

• Srebrnej Odznaki Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej,

• Brązowego oraz Srebrnego Krzyża Zasługi.

Przedstawione powyżej fakty w pełni potwierdzają zawarte w opiniach służbowych informacje na temat kompetencji i postawy st. bryg. Andrzeja Zieglera podczas trzydziestopięcioletniej służby. Zawsze był postrzegany jako funkcjonariusz o wysokim kunszcie w niezwykle trudnej sztuce pożarniczej. Zawsze czuł jednak potrzebę doskonalenia swych umiejętności i zdobywania nowej wiedzy w zakresie realizowanych obowiązków. Wiedzy którą zdobywał nie zatrzymywał jedynie dla siebie. Chętnie dzielił się i nadal dzieli zdobytymi doświadczeniami z młodszymi koleżankami i kolegami.

St. bryg. Andrzej Ziegler należy do osób, które budzą respekt, jednak nigdy nie budował wokół siebie muru spoza którego spogląda na innych. Był i jest osoba otwartą, której jednak nie brakuje uporu. Niekiedy by przekonać do swoich racji trzeba było poszukać mocnych argumentów i przedstawić je na różne sposoby. Najważniejsza jednak była zawsze chęć współpracy i wspólnego dążenia do założonego celu. Nie sposób zapomnieć również o dużej empatii w wobec współpracowników oraz wszystkich potrzebujących, zawsze gotowy i chętny do pomocy. Potwierdzeniem tego może być zaangażowanie w działalność krwiodawczą, jest dawcą ok. 40 litrów krwi.
Duże zaangażowanie wykazywał również w zakresie współpracy z innymi instytucjami takimi jak: samorządy, szkoły, służby współdziałające, media, organizacje społeczne, Ochotnicze Straże Pożarne oraz przedsiębiorcy. Współpraca ta zawsze przynosiła obopólne korzyści prowadzące do podniesienia poziomu wspólnego bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Dziś jak to mówi st. bryg. Andrzej Ziegler kończy się to, na co umówił się z państwem polski. Dobiegła końca trzydziestopięcioletnia służba, która wymagała wielu poświeceń, również w tych najważniejszych obszarach. Wszelkie trudności i ciężar wynikający z realizacji obowiązków służbowych razem z st. bryg. Andrzejem Zieglerem dźwigała jego rodzina.
Po tym wszystkim co zostało powiedziane jednoznacznie można stwierdzić, że wszystkie cele postawione przed st. bryg. Andrzejem Zieglerem zostały osiągnięte. Dziś w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z pełną satysfakcją może przejść na zasłużone zaopatrzenie emerytalne.

Przebieg służby kpt. Szymona Klemenskiego
Kpt. Szymon Klemenski służbę rozpoczął w 2002 roku jako kadet Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. To tam zdobył podstawy wiedzy pożarniczej i rozpoczął swą drogę zawodową. Po zakończeniu nauki w sierpniu 2004 roku podjął służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Podczas kolejnych lat służby systematycznie poszerzał wiedzę i podnosił umiejętności ratownicze, awansując na kolejne stanowiska. Jego predyspozycje dowódcze i przygotowanie merytoryczne spowodowały, że w 2017 r. zostało Mu powierzone kierowanie Jednostką Ratowniczo–Gaśniczą w Kościanie. Jego atrybutami są z pewnością dyspozycyjność, zdyscyplinowanie i sumienne wywiązywanie się z nałożonych obowiązków służbowych a także dbałość o bezpieczeństwo podległych strażaków. W głowie ma mnóstwo pomysłów na usprawnienia pozwalające na skuteczniejsze prowadzenie akcji. Razem z zespołem swych podwładnych realizuje szereg zadań pozwalających na poprawę warunków pełnienia służby. Od początku służby czynnie uprawia sport. Przez wiele lat był członkiem reprezentacji Wielkopolski w sporcie pożarniczym. Wielokrotnie uczestniczył w zawodach różnych szczebli. Jest inicjatorem i realizatorem szkoleń, ćwiczeń i warsztatów w których uczestniczą także członkowie ochotniczych straży pożarnych, co ma pozytywny wpływ na ich przygotowanie do udziału w rzeczywistych akcjach. Swą postawą daje przykład jak pokonywać kolejne trudności, by w swym ratowniczym rzemiośle osiągnąć kolejne, wyższe poziomy. Jest także członkiem modułu gaszenia pożarów lasów „GFFFV Poznań”, który przygotowany jest do udziału a akcjach poza granicami Polski w ramach Europejskiego Wspólnotowego Mechanizmu Pomocy. Pomimo, że dziś jest zawodowym strażakiem nie zapomniał od czego rozpoczynał swe zainteresowanie ratownictwem i w dalszym ciągu aktywnie współpracuje z ogniwami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Czynnie włącza się w organizację zawodów sportowo–pożarniczych, eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, konkursy plastyczne i wieloboje sprawnościowe dla uczniów kościańskich szkół. Jest także wrażliwy na potrzeby innych ludzi szczególnie dzieci i osób niepełnosprawnych. Należy do grona inicjatorów Charytatywnego Turnieju Mikołajkowego i organizatorem kolejnych edycji akcji „Strażacka paczka”.
Z dniem 30 stycznia 2021 roku został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie.
Prywatnie to mąż Hanny oraz ojciec Laury i Liliany.

Wykształcenie:

2014-2016 - Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Studia podyplomowe, Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego: przeszkolenie zawodowe do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi

2012-2014 - Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, Studia magisterskie: Bezpieczeństwo Narodowe spec. Bezpieczeństwo publiczne,

2009-2012 - Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, Studia licencjackie: Bezpieczeństwo Narodowe spec. Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych,

2002-2004 - Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Odznaczenia:
2019 – Dyplom Komendanta Głównego PSP
2018 – brązowy medal „Za długoletnią służbę”
2013 – srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
2010 – brązowy „Krzyż Zasługi”
2008 – brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

Wielokrotnie nagradzany przez komendantów szczebla wyższego za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych jak i za wzorowe pełnienie obowiązków służbowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto