Zwycięzca grupy A za mocny. Osłabiona Obra przegrywa w Gdańsku

Wojciech Andrzejewski
W niedzielę 7 kwietnia koszykarze BC Obry Kościan wybrali się do Gdańska na spotkanie z tamtejszą Politechniką. Pierwsze spotkanie drugiej rundy play-off II Ligi Mężczyzn nie było dla Kościaniaków udane. Najlepszy zespół grupy A pokonał osłabionych podopiecznych Dominika Majchrzaka 103:71.

Los nie był dla Kościaniaków łaskawy. Politechnika Gdańska, z którą Obra się mierzy w ramach drugiej rundy play-off, to zwycięzca prawdopodobnie najsilniejszej grupy w II Lidze, czyli grupy A (Pomorskiej). Co jeszcze warte wyróżnienia to fakt, że zespół z Gdańska osiągnął w sezonie regularnym bilans 23-1, ulegając tylko raz wiceliderowi. Zważywszy na te okoliczności wiadomo było, że tym razem to Obra nie będzie faworytem.

Na niedzielne spotkanie Kościaniacy pojechali bez Stanisława Kiszki oraz Marcina Uliczki, a Paweł Ciążkowski, pomimo że udał się do Gdańska to na parkiet nie wyszedł. Przez to rotacja jaką zazwyczaj stosował Dominik Majchrzak, była bardzo mocno zaburzona, ale nie przeszkodziło to Obrze dobrze wejść w mecz. Po pierwszych 5 minutach gry dzięki osobistym Normana Zubera to Kościaniacy prowadzą 11:12. Chwilę poźniej po udanych akcjach Bartłomieja Pawlaka oraz Mateusza Kaczmarka prowadzenia wzrasta do 3 oczek. Od tego momentu inicjatywa na parkiecie przechodzi na stronę gospodarzy. Dzięki serii udanych zagrań zdobywają kilkupunktowe prowadzenie, które utrzymuje się do końca kwarty. Ostatecznie więc po pierwszych 10 minutach Politechnika prowadzi 27:21.

Druga kwarta była fragmentem lepszej gry Obrzanki. Szybko zdobyte punkty przez Normana Zubera poskutkowały zmniejszeniem przewagi zespołu z Gdańska. Jednak dzięki zaliczce z pierwszej kwarty Gdańszczanie zdołali utrzymywać minimalną przewagę przez większość tej kwarty. Oba zespoły cały czas wymieniały się ciosami. Na przerwę, więc podopieczni Dominika Majchrzaka schodzili przegrywając zaledwie jednym punktem, 47:46.

Do przerwy Obra udowodniła, że potrafi rywalizować z najsilniejszymi drużynami II Ligi jak równy z równym. W trzeciej i czwartej kwarcie we znaki dały się braki kadrowe Kościaniaków. Politechnika Gdańska całkowicie zdominowała wydarzenia na parkiecie. Trzecia kwarta padła łupem gospodarzy wynikiem 27:13, ostatnia zaś 29:12. Ostatecznie po 40 minutach gry Obra przegrywa pierwsze spotkanie drugiej rundy play-off 103:71.

Na dyspozycję podopiecznych Dominika Majchrzaka w trakcie drugiej połowy spotkania znamienny wpływ miało zmęczenie. Ze względu na brak aż 3 ważnych zawodników na parkiet w Gdańsku wybiegło zaledwie 8 zawodników. Wśród nich 9 minut na parkiecie spędził 15-letni Jakub Bereszyński, a 2 minuty Tomasz Wieczorek. Praktycznie całe spotkanie Obra zagrała, więc w 6 osób. Z tego powodu np. Patryk Stankowski spędził na parkiecie 39 minut i 20 sekund, podczas gdy całe spotkanie trwa 40. Odliczając dwóch wspomnianych wcześniej młodych zawodników to tylko Rafał Milczyński i Michał Rybakowski nie spędzili na parkiecie więcej niż 30 minut. Pierwszemu zabrakło 8 minut, drugiemu zaledwie 13 sekund. Pokazuje to jak wielki wysiłek Kościaniacy włożyli w to spotkanie. Liczymy, że w szerszym składzie, przed własną publicznością Obra weźmie rewanż na Politechnice. Szansa na to już 14 kwietnia, w niedzielę o godzinie 16:00, na parkiecie hali sportowej przy ZSP im. Franciszka Ratajczaka.

W oczekiwaniu na to spotkanie załączmy galerie z poprzedniego meczu Obry w Kościanie, po którym zdobyli oni awans do drugiej rundy play-off.

Dla Obry punktowali: Michał Rybakowski 18, Patryk Stankowski 17, Mateusz Kaczmarek 15, Norman Zuber 12, Rafał Milczyński 5, Bartłomiej Pawlak 4.