Antoni Mocek z Wilkowa Polskiego XVI. Mistrzem Powiatu Kościańskiego w kopa

Andrzej Rajewicz
W niedzielę, 3 kwietnia 2022 roku w Starym Luboszu w gościnnej sali wiejskiej odbyły się XVI Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kościańskiego w kopa sportowego. Uczestniczyło w nich 112 zawodników, w tym 8 pań.

Mistrzostwa zorganizowało Kościańskie Stowarzyszenie Kopa Sportowego pod patronatem honorowym Starosty Kościańskiego Henryka Bartoszewskiego i Przewodniczącej Rady Powiatu Kościańskiego Iwony Bereszyńskiej. Patronat  medialny nad mistrzostwami sprawowały: Gazeta Kościańska, Kurier Lokalny oraz Kościaniak.

Z obowiązku gospodarza mistrzostw wzorowo wywiązał się sołtys wsi Stary Lubosz Jakub Bartkowiak.
Przed rozpoczęciem zmagań sportowych miała miejsce miła uroczystość. Zarząd Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego uhonorował byłego sołtysa wsi Stary Lubosz Stanisława Sikorę okolicznościowym grawertonem dziękując mu za wieloletnią współpracę i wspieranie rozwoju kopa sportowego w Wielkopolsce.

W tegorocznych, zorganizowanych po rocznej przerwie mistrzostwach prowadzona była tylko klasyfikacja indywidualna. Rozegrano 5 rund po 32 rozdania, według regulaminu Wielkopolskiej Ligi Kopa Sportowego.
Mistrzem Powiatu Kościańskiego na rok 2022 został Antoni Mocek z Wilkowa Polskiego. Mistrz zdobył 18 puktów dużych i 93 małe punkty.  Zwycięzca odebrał ufundowane przez Starostę Kościańskiego puchar i główną nagrodę.

II miejsce zajął Ireneusz Kaźmierczak ze Słonina. Zgromadził 18 punktów dużych i 69 punktów małych, który otrzymał puchar Gazety Kościańskiej. Na trzecim miejscu uplasował się Mirosław Ciszewski z Żegrówka, który odebrał puchar ufundowany przez Prezesa  Powiatowego Stowarzyszenia LZS.
10. Marian Otto – Stary Belęcin.

Barbara Skórzewska z Kobylnik uplasowała się na 13 miejscu w klasyfikacji generalnej i wygrała kategorię kobiet, za co odebrała puchar ufundowany przez Przewodniczącą Rady Powiatu Kościańskiego.

Puchar ufundowany przez sołtysa wsi Stary Lubosz dla najlepszego zawodnika tej miejscowości odebrał Roman Kąkolewski. Mieczysław Homski z Kościana został uhonorowany pucharem Kuriera Lokalnego dla najstarszego zawodnika mistrzostw. Obowiązki sędziowskie podczas rozgrywek pełnił Mirosław Ciszewski, a sekretariat sprawnie prowadziła Alicja Kabat, która także wcieliła się w rolę fotoreportera mistrzostw.