Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czempiń dopłaci do wymiany pieców

Andrzej Rajewicz
Czempiń dopłaci do wymiany pieców
Czempiń dopłaci do wymiany pieców Andrzej Rajewicz
Czempiń dopłaci do wymiany pieców. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, radni Czempinia przyjęli uchwałę o dofinansowywaniu inwestycji proekologicznych związanych m.in. z wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych.

Czempiń dopłaci do wymiany pieców. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, radni Czempinia przyjęli uchwałę o dofinansowywaniu inwestycji proekologicznych związanych m.in. z wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych.

Samorządy w całej Polsce po zimowych przerażających doniesieniach o wiszącym nad polskimi miastami smogiem postanowiły działać. Problem smogu nie dotyczy tylko wielkich miast, bo zatrute powietrze staje się udziałem także mniejszych miejscowości i wsi. Również w Czempiniu zimą, kiedy o smogu nad Polską było głośno przetoczyła się dyskusja o walce z trucizna wiszącą w powietrzu. Na jednaj z sesji rady o zajęcie się sprawą smogu w samym mieście apelował radny Stanisław Turno.

W 2015 roku rady gminy przyjęła uchwałę w sprawie dofinansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska. Zapisy uchwały umożliwiały mieszkańcom ubieganie się o dofinansowanie zakupu np. nowoczesnych pieców centralnego ogrzewania spełniających normy emisji zanieczyszczeń ( piece niskoemisyjne, gazowe, olejowe, na biomasę.

Dofinansowanie wynosiło 1500 złotych i gmina zwracał maksymalnie 20 % kosztów zakupów pieców. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w środę 26 kwietnia rada miejska zmieniła swoją uchwałę z 2015 roku i podwyższyła kwotę dofinansowań dla tych, którzy chcą wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne.

Według przyjętej w środę uchwały gmina dofinansowywać będzie zakup lub montaż pieców na paliwa stałe ( np. węgiel, ekogorszek), ale tylko te, które spełniają warunki klasy piątej wymaganych norm. - Mieszkańcy, którzy stare piece węglowa zamienią na nowocześniejsze dostaną maksymalnie 25% zwrotu poniesionych kosztów i kwotę nie więcej niż 2000 złotych- mówi zastępca burmistrza Andrzej Socha. Sam burmistrz Czempinia Konrad Malicki podkreślał w czasie sesji, że większe kwoty dofinansowań mają zachęcić mieszkańców do wymiany źródeł ciepła.

- Chodzi o ekologię i walkę ze smogiem. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy inwestowali w wymianę źródeł ciepła na np. piece olejowe lub gazowe, albo chociaż te niskoemisyjne - mówił Konrad Malicki. W przypadku zakupu pieca np. olejowego, lub na gaz, lub biomasę mieszkaniec będzie mógł się starać o dofinansowanie nie większe niż 50% kosztów zakupu, w kwocie do 3000 złotych. - Może to nie dużo, ale podnosimy kwotę w stosunku do tej z 2015 roku o 100% - podkreśla burmistrz.

Radni uchwałę środową przyjęli z zadowoleniem. - Dziękuję. Stawiałem sprawę smogu podczas obrad sesji i jak widać staramy się z tym walczyć - mówił radny Stanisław Turno.

W celu starania się o dofinansowanie wniosek należy złożyć w urzędzie gminy. Pieniądze są wypłacane po realizacji inwestycji, czyli aby skorzystać z dofinansowania należy do dokumentacji dołączyć faktury lub rachunki dotyczące zakupu pieca i potrzebnych instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto