Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Część kościańskich aptekarzy nie chce dyżurów w nocy i w święta

Andrzej Rajewicz
Arch. NM
Rada powiatu zgodnie z obowiązującymi przepisami musi ustalić rozkład godzin aptek na terenie powiatu, także w godzinach nocnych i w święta. Taki rozkład został przez radę uchwalony 25 listopada 2020 roku. Jednak część kościańskich aptek nie chce pracować w czasie wyznaczonych uchwałą rady powiatu dyżurów nocnych.

12 kwietnia 2021 roku do Rady Powiatu Kościańskiego oraz Starostwa Powiatowego w Kościanie wpłynęło pismo części kościańskich aptekarzy, w którym informują o odstąpieniu od obowiązku pełnienia dyżurów nocnych, jaki nakłada na nich uchwała nr XXII/225/20 Rady Powiatu Kościańskiego z 25 listopada 2020 roku.

Kościańscy aptekarze, którzy sprzeciwili się zapisom uchwały wysłali list do zarządu powiatu. Pismo zostało wysłane także do Rady Powiatu Kościańskiego, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu, Naczelnej Izby Aptekarskiej i mediów.

W swoim piśmie aptekarze podnoszą kwestie znikomego zapotrzebowania na leki w porze nocnej oraz  kosztownych dyżurów. Ponadto sugerują, że wyznaczony harmonogram narusza zasadę równego traktowania przedsiębiorców, nakładając na część aptek konieczność pełnienia nocnych dyżurów.  Jak podnoszą autorzy listu, ustalając harmonogram pracy aptek, szczególnie w dni wolne od pracy, święta oraz w porze nocnej Rada Powiatu powinna mieć na uwadze faktyczne zapotrzebowanie na usługi farmaceutyczne oraz komunikacyjną dostępność aptek.

-Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec faktu, że z całego powiatu do harmonogramu dyżurów włączono tylko apteki znajdujące się w Kościanie, a pominięto, wszystkie znajdujące się w innych miejscowościach powiatu kościańskiego – czytamy m.in. w liście aptekarzy.

Do listu aptekarzy odniosło się starostwo powiatowe w Kościanie. W informacji wysłanej mediom przez powiat czytamy .
„Należy przy tym jednak pamiętać, że zaspokajanie nagłych, nieprzewidzianych potrzeb opieki zdrowotnej wymagających szybkiej pomocy uzależnione jest od dostępności usług medycznych. W nagłych przypadkach wymagających szybkiej pomocy medycznej w porach nocnych mieszkańcy powiatu kościańskiego otrzymują ją w kościańskim szpitalu. Wobec tego do pełnienia dyżurów w porach nocnych oraz dni wolne od pracy uchwała Rady Powiatu Kościańskiego zobowiązała apteki znajdujące się na terenie Kościana. W miejscowościach, w których brak jest całodobowej opieki medycznej, nie jest realizowany także dyżur apteki. Mimo że rentowność pracy apteki w nocy oraz w dni wolne od pracy może być wątpliwa, należy pamiętać, że przedsiębiorąca decydujący się na prowadzenie apteki jest zobowiązany prawnie do spełnienia wielu wymogów, w tym także poniesienia kosztów prowadzenia takiej działalności. Należy pamiętać też o stopniowaniu ważności pewnych dóbr, w tym przypadku mowa o ochronie zdrowia i rachunku ekonomicznym. Do ustawowych zadań Rady Powiatu należy ustalenie harmonogramu pracy aptek, a co za tym idzie konieczność ingerencji w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 22 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku ograniczenie działalności gospodarczej jest dopuszczalne ze względu na ważny interes publiczny. Rolą aptek jako placówek ochrony zdrowia jest świadczenie usług farmaceutycznych, także pełnienie dyżurów nocnych oraz w dni wolne od pracy. Ograniczenie swobody działalności gospodarczej polegające na ustaleniu przez Radę Powiatu Kościańskiego harmonogramu pracy aptek w godzinach nocnych nie narusza zatem zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto każdy przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie regulowanej działalności, w tym przypadku aptekarskiej musi mieć świadomość, że taką działalność należy prowadzić zgodnie z przepisami prawa, także prawa miejscowego, a takim prawem jest uchwała Rady Powiatu”.

Kto ma rację w tym sporze?

W dalszej części pisma powiat powołuje się na obowiązujące przepisy prawa zapisane w ustawie o samorządzie powiatowym i ustawie Prawo Farmaceutyczne.

- Przepisy prawa – Ustawa o samorządzie powiatowym oraz Ustawa Prawo farmaceutyczne – nakładają na Radę Powiatu obowiązek ustalenia harmonogramu pracy aptek, nie dając jednocześnie organom Powiatu żadnych kompetencji do dyscyplinowania aptek w kwestii przestrzegania prawa. Ustawodawca nie nakłada też na samorząd obowiązku monitorowania zapotrzebowania na dyżury aptek i nie daje narzędzi do ich kontroli. Wobec powyższego jedynym słusznym adresatem listu części kościańskich aptekarzy jest Minister Zdrowia, a nie organy samorządu powiatowego, które nie mają żadnych kompetencji pozwalających na zmianę prawa w kwestii świadczenia usług farmaceutycznych -czytamy w informacje ze starostwa.

Przypomnijmy, że w powiecie kościańskim działa 30 aptek. Najwięcej bo 14 działa w Kościanie. W Śmiglu aptek jest 6, 5 w Czempiniu, dwie w gminie Kościan i trzy w Krzywiniu. W swoim liście aptekarze wskazują na fakt, że dyżury nocne dotyczą tylko aptek w Kościanie. Apteki w innych gminach takich dyżurów nie mają. Aptekarze wskazują również na fakt nierentowności takich dyżurów. W końcu żyjemy w czasach kiedy to np. większość leków przeciwbólowych bez recepty można kupić w sklepach czy na stacjach benzynowych.

Starosta Kościański Henryk Bartoszewski apeluje do kościańskich aptekarzy, którzy odstąpili od obowiązku pełnienia dyżurów nocnych, by do czasu stworzenia przez rząd nowych warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych dotyczących świadczenia usług farmaceutycznych, powrócili do pełnienia nocnych dyżurów szczególnie teraz, w czasie pandemii. Sprawa jest otwarta.

ZOBACZ TAKŻE:

KOŚCIAN. "Łazienki" zaśmiecone do granic możliwości. Efekty ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto