MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje na wymianę źródeł ciepła w gminie Czempiń

Andrzej Rajewicz
Arch NM.
Gmina Czempiń od kilku lat zachęca mieszkańców do skorzystania z dotacji na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne i zgodne z wymaganymi normami.

- Przypominamy, że warunkiem koniecznym do otrzymania dotacji na wymianę pieca z węglowego na bardziej ekologiczny jest zawarcie z gminą Czempiń stosownej umowy, która określa rodzaj planowanego przedsięwzięcia. Umowa jest gwarancją otrzymania dotacji – informuje UMIG Czempiń.

Urząd przypomina, że na podstawie ww. umowy oraz przedłożonego przez beneficjentów potwierdzenia zakupu, po wizji lokalnej pracownika Urzędu Gminy w Czempiniu dokonywana jest wypłata kwoty dotacji.

- Wobec powyższego samo złożenie wniosku nie świadczy o otrzymaniu dofinansowania. Wszystkich Państwa, którzy są zainteresowani skorzystaniem z dotacji prosimy o zapoznanie się z procedurą, gdyż ze względu na ograniczenia budżetowe nie wszystkie złożone wnioski otrzymają dofinansowanie.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w trosce o zapewnienie jak najlepszej jakości powietrza w Gminie Czempiń już od wielu lat z budżetu gminy udzielane są dotacje na wymianę starego pieca węglowego na nowy, ekologiczny.

Od roku 2015 Gmina Czempiń wypłaciła mieszkańcom kwotę ponad 300 tysięcy złotych, jako dofinansowanie do wymiany pieca. W samym roku 2020 udzielono 47 dotacji, na łączną kwotę ponad 100 tysięcy złotych i już teraz zabezpieczyliśmy środki dla kolejnych dofinansowań w przyszłym roku – informuje UMIG Czempiń.

Przypomnijmy, że w gminie Czempiń w wielu sołectwach domowe gospodarstwa ogrzewane są piecami we własnych kotłowniach. Często jeszcze są to piece starego typu węglowe nie mające nic wspólnego z ekologią. Warto zatem pomyśleć o zdrowiu, ale i także oszczędnościach, bo nowy ekologiczny piec na np. ekogorszek w eksploatacji wyjdzie taniej. W gminie dotowane są przedsięwzięcia związane także z zakupem i montażem instalacji do produkcji energii elektrycznej lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Dotowane przedsięwzięcia muszą obejmować całkowitą likwidację źródła węglowego na rzecz źródła gazowego, olejowego, elektrycznego lub wykorzystującego energię odnawialną. Dotowane są także instalacje w systemie grzewczym wykorzystujące energię odnawialną.

W przypadku wymiany źródła ciepła na piec na ekogroszek z automatycznym podajnikiem należy pamiętać, że musi to być piec tzw. piątej generacji spełniający normy unijne.
Wnioski o udzielenie dotacji należy składać w siedzibie urzędu gminy, w pokoju nr 16. Kwota udzielanych dotacji może wynieść: W przypadku dofinansowania na wymianę źródła energii maksymalnie 50% kosztów zakupu i montażu urządzeń, lecz nie więcej niż 3000 zł, w przypadku całkowitej likwidacji źródła węglowego na rzecz źródła gazowego, olejowego, elektrycznego lub wykorzystującego energię odnawialną maksymalnie 25% kosztów zakupu i montażu, lecz nie więcej niż 2000 zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto