MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan. Odsłonięcie tablicy poświęconej Stanisławowi Szczepanowskiemu [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
W piątek 16 października 2020 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy zamieszczonej na kamienicy z numerem 10 przy ul. Stanisława Szczepanowskiego w Kościanie.

Pamiątkową tablicę uroczyście odsłonili: Burmistrz Piotr Ruszkiewicz, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej Zdzisław Witkowski oraz Wiceprezes TMZK Jan Kozak.

Na tablicy znajduje się napis: „Stanisławowi szczepanowskiemu 1846-1900 synowi ziemi kościańskiej. Działaczowi niepodległościowemu, propagatorowi przemysłu naftowego w 120-tą rocznicę śmierci towarzystwo miłośników ziemi kościańskiej".

Przypomnijmy postać wybitnego syna ziemi kościańskiej. Stanisław Szczepanowski był znanym ekonomistą, przemysłowcem działaczem społecznym, twórcą polskiego przemysłu naftowego i węgla brunatnego w Galicji. Urodził się 13 grudnia 1846 roku w Kościanie w rodzinie inżyniera melioranta Jana i Wandy z Poplińskich. Po ukończeniu gimnazjum w Chełmnie studiował na Politechnice Wiedeńskiej, uzyskując w 1867 roku dyplom inżyniera.

Wiele podróżował, zamieszkując w 1879 roku we Lwowie. Żywo interesował się dolą Polaków pod zaborem austriackim w wyniku czego napisał studium „Nędza Galicji". Był posłem do parlamentu wiedeńskiego i sejmu galicyjskiego oraz współzałożycielem kilku towarzystw przemysłowych i oświatowych.

Szczególnie interesował go przemysł wydobywczy i przetwórczy. Ręczne kopanie szybów górniczych zastąpił maszynami patowymi, sprowadzając z Kanady doświadczonych wiertników i budując w Peczeniżynie nowoczesną rafinerię ropy naftowej. Za jego przykładem poszło na Podkarpaciu wielu innych przemysłowców.

Po wstrzymaniu przez władze austriackie zezwoleń dla polskich przedsiębiorców na budowę rafinerii ropy i niewypłacalności Lwowskiej Kasy Oszczędności, podobnie jak wielu innych zbankrutował zapadając na chorobę wieńcową serca. Zmarł 13 października 1900 roku w czasie pobytu na kuracji w Nauheim. Po roku jego zwłoki spoczęły w ufundowanym przez społeczeństwo grobowcu na cmentarzu łyczakowskim we Lwowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto