Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościaniak napisał książkę o walkach o Kościan w styczniu 1945 roku [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Okładka książki
Okładka książki Arch. prywat.
Autorem publikacji jest Hubert Józefowski. Mieszkaniec Kościana, absolwent „Kolberga” i aktualnie student I roku studiów magisterskich na kierunku wschodoznawstwo (nauki o krajach byłego ZSRR połączonej z językiem rosyjskim), na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

To pierwsze opracowanie dotyczące walk o wyzwolenie ziemi kościańskiej spod niemieckiej okupacji. Książkę wyróżnia sięgnięcie do różnych archiwów i wykorzystanie także radzieckich dokumentów z czasów II wojny światowej. Tytuł publikacji to “Gorący styczeń 1945 roku. Walki pomiędzy Wehrmachtem, a Armią Czerwoną o Ziemię Kościańską podczas Operacji Wiślańsko-Odrzańskiej”.


Autor mówi skąd pomysł na publikację

- Pomysł na taką publikacją wpadł mi krótko po zakończeniu nauki w I LO im. Oskara Kolberga w Kościanie. Interesuje się historią od 4 klasy szkoły podstawowej i doszedłem do wniosku, że często mówimy o różnych zjawiskach historycznych w płaszczyźnie globalnej, a nie lokalnej np. rozprawiamy o działaniach II wojny światowej praktycznie na całym świecie, a też trzeba pamiętać, że jej epizody rozgrywały się też w naszym najbliższym sąsiedztwie. Ta sama tematyka, którą zajmuje się moja broszura stanowiła również moją pracę licencjacką – mówi o swojej książce Hubert Józefows

ki.

Autor korzystał z archiwów dotyczących byłej Armii Czerwonej

Książką opowiada o działaniach wojennych w czasie radzieckiej Operacji Wiślańsko-Odrzańskiej w styczniu 1945 roku w dzisiejszych granicach administracyjnych powiatu kościańskiego. Wyróżnia ją bogaty zasób źródeł archiwalnych, z których duża część pierwszy raz jest przytaczana w lokalnej, kościańskiej historiografii.

- W większości korzystałem z radzieckich dokumentów, z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Podolsku zdygitalizowanych na stronie: www.pamyat.naroda.ru. Oprócz tego, w mojej publikacji odwołuje się do archiwaliów niemieckich, głównie pochodzących z niemieckiego Wojskowego Archiwum Federalnego we Fryburgu Bryzgowijskim. Niemieckie dokumenty nie są zdygitalizowane, w związku z czym, z dotarciem do nich musiałem korzystać z pomocy mojego znajomego mieszkającego w Niemczech – opowiada autor.

Hubert Józefowski interesuje się historią od 4 klasy szkoły podstawowej. - Do końca mojej nauki w liceum interesowałem się głównie historią II wojny światowej, lecz teraz zajmuje się coraz więcej epoką Średniowiecza i późniejszymi epokami na Muzułmańskim Wschodzie – mówi autor książki.

To pierwsza publikacja autora.

Aktualnie Hubert Józefowski jest studentem I roku studiów magisterskich na kierunku wschodoznawstwo (nauki o krajach byłego ZSRR połączonej z językiem rosyjskim), na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak sam mówi - lubi czytać książki historyczne, a oprócz tego interesuje się jeszcze językoznawstwem.

- Broszura, o której rozmawiamy, jest moją pierwszą publikacją. Jeśli chodzi o kupno mojej publikacji, to w sprawie jej nabycia można się ze mną kontaktować pod adresem e-mail: [email protected]. Mogą też pisać na niego osoby, które wiedzą coś na temat walk radziecko-niemieckich w 1945 roku. - dodaje Hubert Józefowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto