Można już składać wnioski do PCPR w Kościanie w ramach programu Aktywny Samorząd

Andrzej Rajewicz
PCPR Kościan
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie w 2021 roku kontynuuje realizację pilotażowego programu „Aktywny samorząd” finansowanego ze środków PFRON. 1 marca 2021 roku ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu.

W tym roku PFRON zagwarantował bardzo wysoki budżet na realizację programu. Wynosi on ponad 189 mln złotych.

Wnioski można składać już od 1 marca

Program „Aktywny samorząd” jest skierowany do osób niepełnosprawnych, a także do samorządów powiatowych, dla których środki pochodzące z programu są uzupełnieniem ich działań w ramach zadania własnego – wsparcia osób niepełnosprawnych. Budżet zostanie przeznaczony m.in. na dofinansowanie zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym, nowoczesnych protez kończyn i sprzętu komputerowego, ale też na refundację kosztów studiów.

Wnioski można składać przez System Obsługi Wsparcia. Dostęp do SOW jest nieodpłatny. Każdy użytkownik znajdzie w nim wszystkie potrzebne formularze i wzory. W celu założenia konta w SOW niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Program dzieli się na dwa moduły. W module I przewidziane są następujące formy wsparcia:
likwidacja bariery transportowej, likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym. Tutaj warto dodać, że można wnioskować m.in. o dofinansowanie zakupu sprzętu elektronicznego w tym oczywiście komputerów, czy oprogramowania.

W module pierwszym można wnioskować również o dofinansowania likwidacji barier w poruszaniu się. W ramach tego dofinansowania oferowane jest wsparcie w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym.

Wsparcie dotyczy również pomocy w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz. W ramach modułu 1 oferowana jest również pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej – dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką. Pomoc adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka).
 
Moduł II dotyczy pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym i adresowany jest do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w: szkole policealnej, kolegium, szkole wyższej, a także do osób, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi. O szczegóły można pytać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie pod numerem telefonów: 65 511 01 66 lub 65 512 02 17.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie