Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarszy symbol chrześcijański znaleziony na Ziemi Kościańskiej

Anna Szklarska-Meller
Najstarszy Symbol Chrześcijański znaleziony na Ziemi Kościańskiej
Najstarszy Symbol Chrześcijański znaleziony na Ziemi Kościańskiej A. Szklarska-Meller
Najstarszy symbol chrześcijański znaleziony na Ziemi Kościańskiej - to tytuł spotkania, zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie. Archeolog Zbigniew Bartkowiak zaprezentował podczas niego znalezisko sprzed ponad 1600 lat zawierające znak ówczesnych chrześcijan.

Najstarszy symbol chrześcijański znaleziony na Ziemi Kościańskiej - tak brzmiał temat kolejnego wykładu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, zorganizowanego w kościańskiej bibliotece. Zbigniew Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przedstawił znalezisko z Łęk Wielkich, na którym widnieje znak ówczesnych chrześcijan.

- Wśród rzymskich monet znalezionych w Łękach Wielkich, była brązowa z połowy czwartego wieku z wizerunkiem cesarza Konstancjusza II. Znajduje się na niej także postać trzymająca dwie chorągwie. Na z jednej chorągwi widnieje chrystogram, symbol ówczesnych chrześcijan - tłumaczy Zbigniew Bartkowiak. - Moneta jest bardzo zniszczona, ale jeśli dokładnie się jej przyjrzeć, można odczytać znaki i litery.

Zobacz też: Szlakiem innowierców po Ziemi Śmigielskiej [zdjęcia]

Moneta znaleziona w Łękach Wielkich pochodzi z lat 350 - 361. Na Ziemi Kościańskiej znalazła się zatem jakieś 600 lat przed wprowadzeniem tu chrześcijaństwa. - Nie wiemy co interesowało osobę, która ją przyjmowała. Czy chrystogram miał dla niej jakieś znaczenie, czy liczyła się wyłącznie wartość monety. Może przynieśli ją tu rzymscy chrześcijanie, którzy wybrali się w te strony z wycieczką handlową - zastanawia się archeolog.

Chrystogram widniejący na znalezisku z Łęk Wielkich to połączenie liter P i X, będący skrótem imienia Chrystus (z języka greckiego). Wiadomo, że moneta nie była długo w obiegu. Trafiła tu krótko po wybiciu, o czym świadczą jej ostre krawędzie. Nabywca mógł ją zgubić, albo została włożona do grobu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto