Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kościański włączył się w ratowanie spółki PKS Poznań

Andrzej Rajewicz
Spotkanie samorządwców, którzy podpisali porozumienie w Poznaniu. Na spotkaniu obecny był starosta kościański Henryk Bartoszewski.
Spotkanie samorządwców, którzy podpisali porozumienie w Poznaniu. Na spotkaniu obecny był starosta kościański Henryk Bartoszewski. Arch. NM
Wielkopolscy samorządowcy postanowili ratować spółkę PKS Poznań, której groziła upadłość. Porozumienie w Poznaniu niedawno podpisało sześć wielkopolskich powiatów w tym powiat kościański. Inne powiaty to: międzychodzki, nowotomyski, obornicki, śremski orz powiat poznański. Porozumienie podpisało także miasto Poznań.

Jest to pierwszy, istotny krok w kierunku utworzenia związku powiatowo-gminnego, który od stycznia 2021 roku będzie kontrolować przewozy PKS Poznań. W marcu prezydent Poznania poinformował, że w związku z ciągłymi stratami ponoszonymi w spółce PKS, jako jej właściciel jest zmuszony ją rozwiązać. W związku z powyższym 1 lipca miały zostać zlikwidowane wszystkie połączenia PKS Poznań. Z pomysłem ratowania przewozów autobusowych wyszedł starosta poznański Jan Grabkowski. W trakcie spotkań z przedstawicielami gmin i powiatów obsługiwanych przez spółkę, część wyraziła chęć powołania związku powiatowo - gminnego. Aby mogło dojść do utworzenia związku, konieczne stało się podpisanie porozumienia.

- Po pierwsze, podjęte przez nas działania mają zapobiec wykluczeniu transportowemu mieszkańców poszczególnych gmin. To z kolei pozwoli zapewnić podobny standard funkcjonowania przewozów autobusowych na całym obszarze metropolii Poznań i na obszarach przylegających. Dzięki naszej inicjatywie uda się też ograniczyć liczbę miejscowości, które obecnie nie są obsługiwane przez żaden transport zbiorowy – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

- Niezwykle ważne jest zapewnienie osobom, które nie mają samochodu dojazdu do zakładów pracy i szkół zlokalizowanych w powiecie, a także swobodnego przemieszczania się z powiatów sąsiednich i z Poznania. Zachowanie istniejącej sieci autobusowej powinno wpłynąć także na utrzymanie natężenia ruchu na drogach powiatowych – dodaje starosta poznański.
Porozumienie będzie funkcjonować do końca 2020 roku. Do tego czasu powstać ma spółka powiatowo-gminna, która przejmie 100 procent udziałów PKS Poznań. Kosztować ma to 6,2 mln. zł. Z komunikacji obsługiwanej przez PKS Poznań będą korzystać m.in. mieszkańcy gminy Czempiń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto