18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Program redukcji lisa w powiecie kościańskim [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Program redukcji lisa w powiecie kościańskim
Program redukcji lisa w powiecie kościańskim A. Szklarska-Meller
Program redukcji lisa w powiecie kościańskim. Siódma edycja akcji, której celem jest zmniejszenie populacji lisów, by dać szansę na odrodzenie się drobnej zwierzyny podsumowana została w siedzibie Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu.

Program redukcji lisa w powiecie kościańskim prowadzony jest od siedmiu lat. Tegoroczna edycja podsumowana została w siedzibie Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. W minionym sezonie myśliwi biorący udział w programie musieli ewidencjonować odstrzelone sztuki, przynosząc do stacji badawczej uszy upolowanych lisów.

Program redukcji lisa w powiecie kościańskim w ubiegłym roku nie przyniósł spodziewanych rezultatów, liczba lisów wzrosła, a zajęcy spadła. W tym roku organizatorzy odnotowali sytuację odwrotną. Na tysiąc hektarów przypada średnio 5,6 lisa (rok temu 7,7) oraz 26,5 zająca (w ubiegłym roku było ich 24,7). To wciąż za mało w stosunku do oczekiwań.

Zobacz też: Polowania na lisy w powiecie kościańskim [zdjęcia]

- Realizując program skupiamy się na odbudowie populacji zająca, ale nasze działania przyczyniają się także do poprawy warunków bytowania innej drobnej zwierzyny, na przykład kuropatw - zaznacza Beata Kownacka, naczelnik wydziału ochrony środowiska w kościańskim starostwie. - Dlatego po raz kolejny kupiliśmy w tym roku dwie tony gorczycy. czekamy na zgłoszenia rolników, którzy chcieliby wysiać na swoich polach polon.

Początkowo program polegał nie tylko na redukcji populacji lisa, lecz także wsiedlaniu zajęcy. Od kilku lat starostwo skupia się na poprawie warunków środowiskowych, umożliwiających przetrwanie drobnej zwierzynie zimę. Stąd apele o wysiewanie poplonów, które stanowią źródło pożywienia i miejsce schronienia dla zajęcy, kuropatw, czy bażantów.

Podczas podsumowania programu, wręczone zostały nagrody dla najbardziej skutecznych myśliwych. Lisiarzem roku został Tomasz Ratajczak z koła Szarak w Krzywiniu. Drugie miejsce zajął Tomasz Jankowski z koła Knieja w Poznaniu, a trzecie Sebastian Jankowski z koła Knieja w Śmiglu. Lisiarzem końca sezonu został Tomasz Jankowski, drugie miejsce zajął Sebastian Jankowski, a trzecie Piotr Kaźmierczak z koła Knieja Śmigiel.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto