Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają badania archeologiczne za czempińskim kościołem parafialnym [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
Trwają badania archeologiczne za czempińskim kościołem parafialnym
Trwają badania archeologiczne za czempińskim kościołem parafialnym UMIG Czempiń
Na przełomie marca i kwietnia przy ulicy Kościelnej w Czempiniu rozpoczęły się badania archeologiczne, związane z przygotowaniami do realizacji inwestycji w ramach modernizacji nawierzchni ciągów pieszych w ulicy Kościelnej, która ma obejmować także ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych na teren przykościelny i znajdujące się wokół kościoła ciągi komunikacyjne prowadzące do rynku.

Takie rozwiązanie ma na celu poprowadzenie komunikacji pieszej i rowerowej bez konieczności jazdy ruchliwą drogą lub bardzo wąskim chodnikiem w pasie drogi wojewódzkiej.

W trakcie badań archeologicznych koniecznych przy tej inwestycji natrafiono na pozostałości obiektów budowlanych, na tym etapie jeszcze niezidentyfikowanych, których elementy budulca, np. cegły, mogą wskazywać, że pochodzą z okresu XVI – XVII wieku. Ponadto w trakcie prac natrafiono na liczne fragmenty ceramiki, z której najstarsze elementy można wstępnie datować na okres średniowiecza, czyli okres, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu miasta, a dokładniejsze badania być może potwierdzą, że są to ślady osadnictwa z jeszcze wcześniejszego okresu. W tym kontekście nie można wykluczyć, że znalezisko rzuci nowe światło na dotychczas znaną nam historię Czempinia.

Wśród znalezionych artefaktów są też dość liczne fragmenty różnokolorowo zdobionych kafli piecowych. Ciekawostkę stanowi cegła z odciskami palców. W trakcie prac znaleziono też monetę z czasów króla Jana Kazimierza.

- Po zakończeniu prac archeologicznych artefakty zostaną skatalogowane i zostanie ustalony okres z jakiego pochodzą, a część z nich być może zostanie wyeksponowana w powstającej w Tlenowni Izbie Muzealnej. Również tych z Państwa, którzy są w posiadaniu podobnych znalezisk, dokonanych podczas spacerów na łąkach, polach, lasach (ceramiki, monet, kamiennych narzędzi), których wygląd i stan mogą świadczyć o dużej wartości historycznej, zachęcamy do rozważenia możliwości przekazania ich do czempińskiej Izby Muzealnej. W tym celu prosimy o kontakt z Biurem Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Gminy w Czempiniu, telefon: 61 28 26 703, wew. 114. Udostępnione przedmioty poddane zostaną konsultacji z naszymi archeologami i stanowić mogą element ekspozycji naszego wspólnego dziedzictwa - informuje UMIG Czempiń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto