Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga rolnicy osad z oczyszczalni ścieków w Kościanie to znakomity nawóz

Andrzej Rajewicz
Na zdjęciu poletko
Na zdjęciu poletko Wodociągi Kościańskie
Od wielu lat ostateczną metodą zagospodarowania osadów ściekowych dla oczyszczalni ścieków w Kościanie, jest stosowanie osadu jako nawozu naturalnego. Nawóz ten wpływa na wzrost zawartości biologicznie czynnej próchnicy w glebie oraz powoduje zwiększa zasobność gleby w fosfor oraz azot przyswajalny. Ma o również wpływ na obniżenie zasadowości gleby ze względu na stosowanie wapna palonego w celu higienizacji osadu.

W roku 2001 powstało poletko osadowe wyposażone w system drenarski oparty o płyt jambo pod które usypano warstwę filtracyjną składającą się piasku płukanego o rożnym uziarnieniu.

Wieloletnia eksploatacja poletka na, którym składowano higienizowany wapnem palonym osad ściekowy spowodowało częściowe zatkanie się systemu drenarskiego. Brak zadaszenia poletka powodował dodatkowego uwodnienie osadu. W roku 2019 postanowiono zmodernizować poletko poprzez wyposażenie go w nową posadzkę z lanego betony na którym zbudowano boksy wysokiego składowania. Wysokie składowanie i częste przerzucanie powstałych pryzm osadu ma na celu jeszcze lepsze odwodnienie osadu. Boksy zostały również wyposażone w dach z blachy falistej, w celu uniknięcia dodatkowego nasiąkania osadu wodą opadową.

W III kwartale 2019 roku zakończono modernizacje oczyszczalni ścieków w Kościanie. Jednym z etapów rozbudowy była ścieżka osadowa oczyszczania ścieków. Powstały między innymi zbiorniki osadów przed i po procesowych oraz komory fermentacji.

W komorach fermentacji w procesie beztlenowej fermentacji metanowej produkowany jest biogaz o zawartości metanu w granicach około 60%. Odpowiednio prowadzona fermentacja może dać znaczne redukcje ilości osadów przefermentowanych poprzez znaczne ograniczenie zawartości części organicznej osadu, który został przez bakterię przekształcony biogaz. W latach poprzednich, przed fermentacją oczyszczalnia wytwarzała osady w ilościach około 6000 ton osadów rocznie.

W chwili obecnej oczyszczalnia wytworzy około 3500 ton osadu rocznie. Od wielu lat ostateczną metodą zagospodarowania osadów ściekowych dla oczyszczalni ścieków w Kościanie, jest stosowanie osadu jako nawozu naturalnego. Nawóz ten wpływa na wzrost zawartości biologicznie czynnej próchnicy w glebie oraz powoduje zwiększa zasobność gleby w fosfor oraz azot przyswajalny. Ma o również wpływ na obniżenie zasadowości gleby ze względu na stosowanie wapna palonego w celu higienizacji osadu.

Ze względu na to, że osad ściekowy przez polskie prawo jest tratowany jako odpad, aby go stosować jako nawóz, jego ewidencja musi przejść przez BDO. Do tej pory nie można było przekazać osadu rolnikowi jeśli nie posiadał on wpisu do BDO. Jednakże ostanie nowelizacje ustawy o odpadach wprowadziły do ustawodawca zmiany na korzyść małych gospodarstw rolnych. Rolnicy gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 hektarów nie potrzebują wpisu do BDO jeśli chcą stosować osad ściekowy jako nawóz rolniczy.
Wodociągi Kościańskie Sp. z o.o. zapewniają pomoc merytoryczną oraz prawną rolnikom chcącym zastosować osad ściekowy pod swoje uprawy. Zapewnianie pokrycie kosztów badań osadów, próbek ziemi na których mają być stosowane osady oraz wyznaczamy odpowiednią dawką jak może być zastosowana na danym polu.

- ROLNIKU JETEŚ ZAINTERESOWANY ZWIĘKSZENIEM WYDAJNOŚCI ZBIERANYCH PLONÓW SKONTAKTUJ ŚIĘ Z NAMI - informują wodociągi kościańskie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto