Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CHORYŃ. Niepozorny dwór w Choryni gościł Adama Mickiewicza [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Niepozorny dwór w Choryni gościł Adama Mickiewicza
Niepozorny dwór w Choryni gościł Adama Mickiewicza Bogdan Ludowicz
Dwór w Choryni nie jest najbardziej znanym zabytkiem powiatu kościańskiego. Podczas gdy wszysy spieszą podziwiać pałace w Racocie i Turwi, dworek w Choryni, skryty za drzewami parku, cierpliwie czeka na odkrycie. Tymczasem także tutaj działa się wielka historia.

Choryń na kartach historii pierwszy raz pojawiła się w 1366 roku. Należała wówczas do rycerskiego rodu Łodziów Choryńskich. Potem przechodziła z rak do rąk na mocy zapisów testamentowych i posagowych. Prawdopodobnie około roku 1725 jej właścicielem został Jan Antoni Radomicki, wojewoda inowrocławski, starosta międzyrzecki i generał wielkopolski.

W roku 1812 majątek kupił Maksymilian Taczanowski, po którym przejął go jego syn Józef. To on wraz z żoną Katarzyną z Hersztopskich przynajmniej dwa razy gościł w choryńskim dworku Adama Mickiewicza. Wieszcz bywał tu w latach 1831 - 1832. Podczas jednego z pobytów trzymał do chrztu córkę państwa Taczanowskich, Zofię. W naszej historii złotymi zgłoskami zapisał się jej brat, Edmund. Był powstańcem roku 1848 i 1863, walczył we Włoszech u boku Giuseppe Garibaldiego. Po klęsce powstania styczniowego próbował - bez powodzenia - sformować w Turcji polskie oddziały walczące o niepodległość. Zmarł w 1879 roku w Choryni.

Ostatni z rodu Władysław Taczanowski w 1913 roku sprzedał majętność Pruskiej Komisji Kolonizacyjnej, od której odkupił ją właściciel Racotu.

W czasach II RP Chotyń należała do Skarbu Państwa i była dzierżawiona. Z kolei w 1932 roku wraz z pobliską Wyskocią została przekazana Fundacji Sułkowskich.

Drewniany dwór w Choryni istniał prawdopodobnie już w XVII stuleciu. Ten, który możemy podziwiać obecnie powstał na początku XIX w. Został wybudowany w stylu klasycystycznym. Nieopodal stoją oficyny, jedna z lat 30-stych XIX wieku druga z końca XIX w.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto