18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum rolnicze powiatu kościańskiego z udziałem przedstawicieli agencji rządowych

Anna Szklarska-Meller
Forum rolnicze powiatu kościańskiego
Forum rolnicze powiatu kościańskiego A. Szklarska-Meller
Forum rolnicze powiatu kościańskiego odbyło się dwunasty raz. Podobnie jak w poprzednich latach, poza rolnikami i samorządowcami, wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem, w tym agencji rządowych.

Forum rolnicze powiatu kościańskiego otworzył starosta Andrzej Jęcz. - Rolnictwo jest solą Ziemi Kościańskiej. W naszym powiecie jego poziom, wypracowany przez pokolenia, jest bardzo wysoki. Nie powinniśmy zapominać, że produkcja żywności ma fundamentalne znaczenie dla gospodarki i ludzi na całym świecie - uważa kościański starosta.

W forum rolniczym powiatu kościańskiego uczestniczyli m.in. przedstawiciele spółek wodnych, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych, czy zespołu doradczego w Kościanie, a także inspekcji weterynaryjnej. Jednym z tematów spotkania był afrykański pomór świń, którego następstwem są duże straty w gospodarce kraju. Problem ten dotyczy również zakładów mięsnych z powiatu kościańskiego.

Zobacz też: Otwarcie świetlicy w Słoninie [zdjęcia]

- Największe zakłady naszego powiatu utraciły rosyjski rynek zbytu. To duży problem, bo dziennie wysyłały do Rosji trzy, cztery tiry. Teraz próbują to rekompensować sprzedając mięso do Chin, ale tamten rynek nie jest tak chłonny, jak rosyjski - wyjaśnia Dominika Kmet z powiatowej inspekcji weterynarii w Kościanie. - Innym problemem jest niedbałość w wypełnianiu przez rolników tzw. łańcucha pokarmowego.

Kościańska inspekcja weterynaryjna zapowiedziała również dokładne kontrole dostawców mleka do mleczarni w Kościane i Czempiniu. Z kontroli przeprowadzonych w zakładach wynika, że niektóre partie mleka zawierają zaskakująco mało drobnoustrojów i komórek somatycznych. - Doszło do mnie, że niektórzy rolnicy stosują wirówki lub dolewają do mleka wodę utlenioną - dodaje Dominika Kmet.

Podczas forum rolniczego powiatu kościańskiego mówiono również o szansach dla rolnictwa, w tym małych przetwórniach opartych na ekologicznych produktach i tradycyjnych recepturach. Przedstawiciele agencji przybliżyli rolnikom realizowane przez nie programy, w tym "Szklanka mleka", "Owoce w szkole", dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego czy kwotowanie produkcji mleka.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto