Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Czempiń przeciwko kopalni węgla brunatnego

Anna Szklarska-Meller
Czy gmina Czempiń wypowie się przeciwko eksploatacji węgla brunatnego?
Czy gmina Czempiń wypowie się przeciwko eksploatacji węgla brunatnego? A. Szklarska-Meller
Gmina Czempiń przeciwko kopalni węgla brunatnego. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej czempińscy samorządowcy dyskutowali nad uchwałą sprzeciwiającą się uznaniu złóż węgla brunatnego, znajdujących się w powiecie kościańskim, za strategiczne.

Gmina Czempiń przeciwko kopalni węgla brunatnego wypowiedziała się na ostatniej sesji. Radni głosowali nad projektem uchwały, który jest protestem przeciwko uznaniu złóż węgla brunatnego, zalegających na tym terenie, za strategiczne. Jak zaznacza Jerzy Krzyżostaniak, przewodniczący czempińskiej rady, odkrywkowa kopalnia oznaczałaby niemal unicestwienie Czempinia.

- Kilka lat temu widziałem mapy przedstawiające złoża węgla brunatnego w powiecie kościańskim. Wynikało z nich, że eksploatacja tych zasobów wiązałaby się ze zniszczeniem miasta, a może także okolicznych wsi. Nikomu taki scenariusz się chyba nie podoba, dlatego uważam, że trzeba dmuchać na zimne i reagować na każdy niepokojący sygnał - wyjaśnia Jerzy Krzyżostaniak.

Zobacz też: Remonty dróg w powiecie kościańskim [zdjęcia]

Samorządowców zaniepokoiła informacja, że Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu zaczęło prace nad wpływem na środowisko eksploatacji złóż węgla brunatnego w rejonach Czempinia, Krzywinia, Gostynia, Oczkowic (powiat rawicki), Ponieca i Krobi. Takie analizy mają określić, które zasoby energetyczne znajdujące się w Polsce, można uznać za strategiczne dla naszej gospodarki.

Ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do rządu, ale wcześniej wypowiedzieć mają się władze województwa wielkopolskiego. Dlatego gmina Czempiń, jeszcze przed zapadnięciem jakichkolwiek rozstrzygnięć, chce przedstawić swoje stanowisko. Uchwałę przeciwko kopalni węgla brunatnego podjął także samorząd gminy Krobia. Argumentem jest przede wszystkim ochrona rolnictwa.

- Mam nadzieję, że do utworzenia w naszym powiecie kopalni odkrywkowej nigdy nie dojdzie. Unia Europejska postuluje odchodzenie od wykorzystania węgla jako surowca energetycznego, na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Z drugiej strony, obawiam się, że niepokoje za naszą wschodnią granicą mogą skłonić rząd do podjęcia decyzji niekorzystnej dla lokalnej społeczności - dodaje Jerzy Krzyżostaniak.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto