Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Fara to najstarszy zabytek miasta. Kościół pw. NMPW w Kościanie kryje wiele tajemnic. Niedawno badano posadzkę georadarem [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KOŚCIAN. Fara to najstarszy zabytek miasta. Kościół pw. NMPW w Kościanie kryje wiele tajemnic. Niedawno badano posadzkę georadarem
KOŚCIAN. Fara to najstarszy zabytek miasta. Kościół pw. NMPW w Kościanie kryje wiele tajemnic. Niedawno badano posadzkę georadarem Bogdan Ludowicz
Fara w Kościanie to najstarszy i jeden z najciekawszych zabytków miasta. Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Kościanie kryje w sobie również wiele tajemnic. Niedawno przeprowadzone zostały w nim badania georadarem, by znaleźć przyczynę pękania posadzki.

Badania georadarem posadzki w farze w Kościanie. Co udało się odkryć dzięki badaniu georadarem?

W maju firma z Koszalina zbadała przy pomocy georadaru kamienną posadzkę kościańskiej fary. Chodziło o sprawdzenie, co może być przyczyną pęknięć i zapadania się jej. Jak podaje na swoim profilu facebookowym autor "Kościan dawniej i dziś" badania wykonane zostały także wokół kościoła.

- Wykonane odwierty i badania zagęszczenia gruntu pod posadzką ceglaną, pokazały, że grunt nasypowy jest w niektórych miejscach słabo zagęszczony. Na ostateczne wyniki badań pozostanie nam poczekać, ponieważ muszą zostać jeszcze dokładnie zinterpretowane i opracowane - czytamy na FP "Kościan dawniej i dziś".

Przy okazji badań georadarem w farze w Kościanie okryte zostały dwie krypty grobowe. Jedna z nich niestety jest niedostępna. Druga zachowała się w dobrym stanie, a na monitorze georadaru widać, że znajduje się w niej zniszczona trumna.

Tajemnice fary w Kościanie - ołtarz Jana III Sobieskiego, gotyckie figury i zabytki z nieistniejącej świątyni

Kościół NMP Wniebowziętej w Kościanie kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Niektóre udało się już częściowo poznać. To w końcu najstarszy budynek w mieście, którego początki sięgają XIV wieku. Według tradycji budowa świątyni została rozpoczęta w 1333 roku. Dokumenty dotyczące fundacji ołtarzy w świątyni wskazują, że wznoszenie kościoła ukończono w drugiej połowie XIV stulecia. Wcześniej na tym miejscu istniał kościół drewniany.

ZOBACZ TEŻ:

Wykopaliska archeologiczne w Kościanie prowadzone były między innymi w miejscu, gdzie istniał zamek, a także na pl. Wolności i przy pozostałościach murów miejskich prowadzących niegdyś od zamku w kierunku bramy Głogowskiej

KOŚCIAN. Zamek, choć prezentował się całkiem okazale, nie op...

W 1943 fara w Kościanie została zamieniona na magazyn i ograbiona. Wielu zabytków do dziś nie udało się odzyskać, jednak w kościele ciągle znajduje się sporo obiektów ciekawych historycznie i architektonicznie. Najstarsze są dwie gotyckie figury. Cenny jest także tryptyk z 1507 roku, który - wedle tradycji - towarzyszył królowi Janowi III Sobieskiemu pod Wiedniem. Co ciekawe, w ołtarzu tym powinna być jeszcze jedna para skrzydeł, na co wskazują zawiasy. Nie wiadomo co stało się z brakującymi elementami.

W kościańskiej farze znajdują się także zabytki pochodzące z nieistniejącego już kościoła św. Krzyża w Kościanie. Tę ostatnią świątynię Niemcy rozebrali podczas II wojny światowej.

Ołtarz główny kościoła farnego i zagadkowy obraz przestawiający wizję św. Augustyna. Czy obraz przedstawia panoramę Kościana?

Ołtarz główny kościańskiej fary pochodzi z 1621 roku, jednak wypełniające go figury i sceny pochodzą z wcześniejszego, późnogotyckiego ołtarza. Jedną z największych zagadek kościoła jest obraz z około 1700 roku przedstawiający wizję św. Augustyna. Według niektórych specjalistów w tle obrazu przedstawiona została panorama Kościana.

- Obraz pochodzi z nieistniejącego już kościoła dominikanów. Po dokładnych obserwacjach doszliśmy do wniosku, że jego autor, który pochodził ze Śląska mógł otrzymać zlecenie na namalowanie panoramy miasta, ale nigdy do Kościana nie przyjechał. Znał je tylko z przekazów, stąd na przykład wieża kościoła farnego na obrazie znajduje się po środku, co było charakterystyczne dla świątyń na Śląsku - tłumaczy Dariusz Kram, dyrektor muzeum.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

KOŚCIAN. Mury obronne miasta dwa razy nie oparły się najazdom Szwedów. Jak wyglądały fortyfikacje Kościana

KOŚCIAN. Mury obronne miasta dwa razy nie oparły się najazdo...

U progu XVII wieku, w roku 1610, kościół farny w Kościanie posiadał sześć kaplic i jedenaście ołtarzy. Mało kto dziś wie, że miał także wieżę, która w 1594 roku została odbudowana po pożarze (ogień strawił ją w roku 1546), a następnie zawaliła się w roku 1711. Do naszych czasów nie zachowały się także trzy kościelne dzwony. Największy został przetopiony przez Prusaków w czasie I wojny światowej.

KOŚCIAN. Fara to najstarszy zabytek miasta. Kościół pw. NMPW w Kościanie kryje wiele tajemnic. Niedawno badano posadzkę georadarem

KOŚCIAN. Fara to najstarszy zabytek miasta. Kościół pw. NMPW...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto