Kościan. Niedzielne widowisko muzyczne z sali widowiskowej KOK [ZDJĘCIA]

Artykuł sponsorowany
W niedzielę 27 września w sali KOK odbyło się widowisko muzyczne pt. "Niechaj płynie śpiew wesoły"

Sporo miłośników muzyki przyszło na niedzielny koncert. Była to muzyczna uczta, ale także niezwykła lekcja historii.

,,Niechaj płynie śpiew wesoły" to projekt nawiązujący do tradycyjnego folklorystycznego widowiska weselnego pt. ,,Wesele Kościańskie". W jego powojennych realizacjach (w 1947 i 1952 roku) uczestniczyła wybitna śpiewaczka ludowa Franciszka Ciesiółka. W niedzielnym koncercie można było posłuchać weselnych pieśni w aranżacjach na współczesne instrumenty i dźwięki kapeli dudziarskiej.

To była muzyczna lekcja tradycji i kultury ludowej ziemi kościańskiej

Dla publiczności widowiska ,,Niechaj płynie śpiew wesoły” było możliwością zapoznania się z jakże ważną częścią rodzimej kultury, możliwością lepszego obserwowania i poznawania charakteru i klimatu tej muzyki. Ten jakże urzekający świat dudziarskiej muzyki, który prawie wydawał się być czymś minionym, znów – za sprawą kościańskiego widowiska ,,Niechaj płynie śpiew wesoły” – otrzymał możliwość ,,masowego” przemówienia do widowni.

- Projekt nawiązujący do ,,Wesela Kościańskiego” to wspólna praca muzyków ludowych (dudziarzy i skrzypków) i reprezentujących muzykę współczesną oraz aktorów. Tradycja łączy się tu z nowoczesnością. Tradycje instrumentarium – dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane połączone jest z instrumentarium współczesnym – gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja. ,,Niechaj płynie śpiew wesoły” to nowatorskie widowisko, które łączy. Łączy sztuki, łączy piękno tradycji i współczesności, łączy młodych i starszych wykonawców i odbiorców - piszą twórcy widowiska.

W niedzielę w sali KOK wystąpiła Kapela Dudziarska "Sokoły". Kapeli towarzyszyli muzycy: Michał Dolata - gitara, Marcin Ruszkiewicz - gitara basowa, Mariusz Zakrzewski - instrumenty klawiszowe, Mariusz Bobkowski - perkusja. Wystąpili także aktorzy: Vanessa Smoczyk, Mateusz Jurga, Maciej Wesołek, Tomasz Żurek, Janusz Adam Dodot

Za scenariusz i reyserię dpowiadał Janusz Adam Dodot

Dodaj ogłoszenie