Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Rolnicy z powiatu mogą otrzymać gorczycę na poplony. Gorczyca jest rozdawana w ramach programu regulacji liczebności lisów [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KOŚCIAN. Rolnicy z powiatu mogą otrzymać gorczycę na poplony. Gorczyca jest rozdawana w ramach programu regulacji liczebności lisów
KOŚCIAN. Rolnicy z powiatu mogą otrzymać gorczycę na poplony. Gorczyca jest rozdawana w ramach programu regulacji liczebności lisów Starostwo Powiatowe w Kościanie
Rolnicy z powiatu kościańskiego mogą otrzymać gorczycę na polony, którą jak co roku kupiło Starostwo Powiatowe w Kościanie. Muszą jednak spełnić kilka warunków. Gorczyca jest rozdawana w ramach programu regulacji liczebności lisów i przywracania naturze zajęcy.

Darmowa gorczyca dla rolników z powiatu kościańskiego

Starostwo Powiatowe w Kościanie, podobnie jak w poprzednich latach, kupiło nasiona gorczycy, które rolnicy mogą otrzymać za darmo. Wystarczy zgłosić chęć odebrania gorczycy w siedzibie starostwa przy ul. Gostyńskiej, zadzwonić pod numer: 65 512 74 31, lub zgłosić się do jednego z kół łowieckich działających w powiecie kościańskim. Każdy, kto chce otrzymać nasiona na poplon musi podać dane osobowe, ilość materiału siewnego oraz numer geodezyjny działki, na której gorczyca będzie wysiana. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca.

Poplony pozwalają drobnej zwierzynie przeżyć, dostarczają jej pokarmu i schronienia

Gorczyca jest rozdawana w ramach programu regulacji liczebności lisów, który ma przyczynić się do wzrostu liczby zajęcy. Program prowadzony jest od 2007 roku. Polega na odstrzale lisów oraz wypuszczaniu na wolność zajęcy oraz tworzeniu warunków, w których łatwiej im przeżyć. Do tego właśnie potrzebna jest gorczyca wysiewana jako poplon. - Naukowcy są zdania, że takie programy są skuteczne, ale dla lepszej ochrony małych zwierząt żyjących na terenach rolniczych istnieje jednak konieczność nie tylko ograniczenia liczby drapieżników, ale także stworzenia zającom i innym gatunkom dogodnych warunków do bytowania - przekonuje Hanna Grabus z biura promocji Starostwa Powiatowego w Kościanie.

Rolnicy czerpią korzyści z wysiewania poplonów

Korzyści wynikające ze stosowania poplonów to między innymi: wzbogacenie gleby w substancję organiczną i składniki mineralne, wzrost plonów, zapobieganie erozji wietrznej i wodnej, zmniejszenie zachwaszczenia, możliwość pozyskania dodatkowej paszy jesienią i wczesną wiosną, zmniejszenie negatywnych efektów suszy, a także stworzenie zającom i innym małym mieszkańcom pól bezpiecznych miejsc bytowania, zapewniających schronienie przed drapieżnikami. Jak przekonują pomysłodawcy programu - Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz koła łowieckie i Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu - efekty kilkunastu lat pracy nad zwiększeniem populacji zajęcy w powiecie, są widoczne. Drobnej zwierzyny jest więcej.

W galerii zdjęć przedstawiamy fotografie z podsumowań programu regulacji liczebności lisów, które odbywały się w powiecie przed nastaniem pandemii. Miały one charakter nie tylko towarzyski, ale w ramach podsumowania odbywały się wykłady dla rolników i myśliwych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto