Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Śmieci są praktycznie wszędzie, w lasach, na poboczach dróg, w rowach. Śmiecimy na potęgę, wyrzucając niemal wszystko [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KOŚCIAN. Śmieci są praktycznie wszędzie, w lasach, na poboczach dróg, w rowach. Śmiecimy na potęgę, wyrzucając niemal wszystko
KOŚCIAN. Śmieci są praktycznie wszędzie, w lasach, na poboczach dróg, w rowach. Śmiecimy na potęgę, wyrzucając niemal wszystko Bogdan Ludowicz
Przedwiośnie bezlitośnie obnaża to, czego nie chcemy zauważać. Nie ma już śniegu, a zieleń nie przykryła jeszcze wstydliwych oznak naszego braku poszanowania dla przyrody. Śmieci zalegają niemal wszędzie, w lasach, przy drogach, w rowach. Wśród nich znaleźć można odpadki remontowe, pozostałości po domowych porządkach, a także po działalności rolniczej.

Przedwiośnie to idealny czas na przypomnienie sobie o sprzątaniu i to nie tylko naszych domów. Śnieg, ani zieleń nie przykrywają bowiem wstydliwych śladów mało chlubnej działalności człowieka. Wystarczyła krótka przejażdżka po powiecie kościańskim, żeby przekonać się, że śmiecimy na potęgę.

W kościańskim śmieci można znaleźć niemal na każdym kroku

Na trasie wiodącej od Kościana, przez okolice Racotu, Gryżyny i Krzywinia niemal na każdym kroku natknęliśmy się na porzucone odpady. Zalegały niedaleko stadionu w Racocie oraz w lesie pomiędzy Racotem i Gryżyną. Na całkiem spore dzikie wysypisko śmieci natknąć się można niedaleko krzywińskiej żwirowni.

KOŚCIAN. Śmieci są praktycznie wszędzie, w lasach, na poboczach dróg, w rowach. Śmiecimy na potęgę, wyrzucając niemal wszystko

KOŚCIAN. Śmieci są praktycznie wszędzie, w lasach, na pobocz...

Co można znaleźć wśród porzuconych śmieci? Niemal wszystko. Odpadki remontowe, pozostałości po produktach spożywczych, części samochodowe, ale również odpady pozostałe po działalności rolniczej, jak choćby worki po nawozach. Oznacza to jedno - śmieci pochodzą z różnych źródeł.

- Co roku wczesną wiosną wraz z wnukami sprzątam pobocze przy drodze prowadzącej w kierunku Śremu, przy której znajduje się moje pole. Zawsze znajdujemy cztery do pięciu worków śmieci. To przede wszystkim butelki i kubki po napojach. Ludzie kupują jedzenie na wynos, a opakowania wyrzucają przez okna samochodów. Przeraża mnie takie zachowanie, nie potrafię tego zrozumieć - mówi Andrzej Hirowski, szef Izby Rolniczej w powiecie kościańskim.

Co z odpadami rolniczymi? W jaki sposób można się ich pozbyć?

Andrzeja Hirowskiego zapytaliśmy także o odpadki rolnicze, które często można znaleźć w rowach i skaju lasów. - Opakowania po środkach ochrony roślin można bezpłatnie oddać w miejscu, w którym dokonało się zakupu. Z kolei folę, czy siatkę rolniczą za drobną opłatą przyjmuje kilka firm w powiecie kościańskim. Nie ma więc problemów z pozbyciem się takich odpadów - tłumaczy Andrzej Hirowski.

Z dzikimi wysypiskami śmieci od kilku lat konsekwentnie walczą władze gminy Kościan, publikując w mediach społecznościowych zdjęcia wyrzuconych odpadów i piętnując tych, którzy zaśmiecają lasy oraz pobocza dróg. Niestety, efekty - co zresztą widać gołym okiem - nadal są raczej mizerne. Na razie śmieciarzy nie odstrasza nic: zmiana prawa, społeczne potępienie, czy groźba kary.

ZOBACZ TEŻ:

Na zdjęciach odpady podrzucone w Kokorzynie i odpady samochodowe podrzucone w styczniu tego roku

Kolejne podrzucenie odpadów w gminie Kościan [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto