Kościan. Wieloletni dyrektorzy w styczniu zakończą swoją pracę

Andrzej Rajewicz
Arch. NM
Udostępnij:
Burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz wydał zarządzenia dotyczące nie przedłużenia kadencji dla dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury Janusza Dodota i dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościanie Jadwigi Gidel.

Zarządzenia w sprawie dyrektorów pokazały się w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu miejskiego w Kościanie. Są to zarządzenia o niepowoływaniu na kolejną kadencję dyrektorów miejskich instytucji kultury. Zarządzenie dotyczące dyrektora KOK Janusza Dodota zostało wydane we wtorek 17 listopada, a zarządzenie w sprawie Jadwigi Gidel w czwartek 19 listopada.

Wydanie tych zarządzeń odbiło się szerokim echem w Kościanie, ponieważ mowa o dyrektorach, którzy swoje funkcje pełnili od kilkunastu lat. Janusz Dodot przez lata przyzwyczaił kościaniaków do swojej wizji kultury w mieście i za to co robił chwaliło go wielu mieszkańców miasta. Byli oczywiście także tacy, którzy uważali np. że KOK powinien chociażby zmienić koncepcję organizacji Dni Kościana. Za zarządzanie Miejską Bibliotekę Publiczną chwalona była również dyrektor Jadwiga Gidel.

Burmistrz Piotr Ruszkiewicz podkreśla, że wydał stosowne rozporządzenia zgodnie z obowiązującym prawem

Dyrektorzy KOK i MBP swoje stanowiska obejmowali na czas nieokreślony. Według zarządzenie burmistrza Piotra Ruszkiewicza Janusz Dodot, dyrektor KOK zakończy swoją pracę 3 stycznia 2021 roku. Z dniem 4 stycznia dyrektor KOK straci pracę. Jeżeli chodzi o dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jadwigę Gidel to jej powołanie także zakończy się 3 stycznia, a od 4 stycznia zakończy się stosunek pracy.

W zarządzeniach czytamy o zakończonych stosunkach pracy. Natomiast nie ma w nich uzasadnienia. Jaki jest powód wydania tych rozporządzeń?

- Powodem jest istniejące prawo. W 2012 roku weszła w życie nowel ustawy dotyczącej działalności kulturalnej w samorządach. W noweli zawarto przepisy, że powoływanie dyrektora samorządowej jednostki kultury może nastąpić na czas określony od 3 do 7 lat. Stąd w 2012 roku umowy obu dyrektorów stały się umowami określonymi na trzyletnią kadencję. 4 stycznia 2021 roku zakończą się kolejne trzyletnie kadencje dyrektorów – tłumaczy burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Decyzją burmistrz zaskoczonych jest wiele osób w mieście, bo też od 2012 roku ówczesne władze miasta w sprawie kończących się kolejnych kadencji dyrektorów KOK i MBP nie wydawały żadnych zarządzeń. Fakt ten powodował, że umowy dyrektorów miejskich instytucji kultury odnawiały się automatycznie.

Na pytanie – dlaczego burmistrz Michał Jurga nie wydawał stosownych zarządzeń? burmistrz Piotr Ruszkiewicz odpowiada, że takie decyzje podejmowały ówczesne władze Kościana. - Nie mogę wypowiadać się za byłego burmistrza, natomiast ja wydałem stosowne zarządzenie i wszystko odbywa się w ramach przepisów prawa. Zapewne będzie ogłoszony konkurs na te stanowiska, a być może wcześniej będą tymi jednostkami zarządzać osoby pełniące obowiązki dyrektorów – mówi burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Dyrektorzy mówią o decyzji burmistrza Kościana]

Zapytana o sprawę Jadwiga Gidel mówi, że nie chce jej komentować. - Burmistrz wydał zarządzenie i nie mam nic do powiedzenia – mówi dyrektorka MBP.

- W ubiegłym roku Kościański Ośrodek Kultury został poddany audytowi. Wnioski z audytu były jak najbardziej pozytywne, zarówno jeśli chodzi organizację pracy naszej placówki, jak i ofertę kulturalną. Decyzja burmistrza jest dla mnie tym bardziej niezrozumiała. Nie zgadzam się też z jej uzasadnieniem prawnym. Rozważam skierowanie sprawy na drogę sądową, choć ostateczniej decyzji jeszcze nie podjąłem. Chcę przy tym podziękować wszystkim osobom, które okazały mi w tych dniach swoje wsparcie - komentuje Janusz Dodot.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie