Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgnacja zębów u kobiet w ciąży oraz dzieci. Porady stomatolog Doroty Siwińskiej

Monika Gaertner
Monika Gaertner
Dorota Siwińska - lekarz dentysta – rozpoczęła drogę zawodową ponad 12 lat temu. Poza praktyką „mojaStomatologia” w Kościanie, od 2012 r. wchodzi w skład zespołu osób z pasją w ramach Kliniki Stomatologicznej Optimo w podpoznańskim Skórzewie (www.optimostomatologia.pl) gdzie obecnie zajmuje się leczeniem pacjentów szczególnie w zakresie ortodoncji.


Dzień dobry pani doktor. Porozmawiajmy o higienie jamy ustnej.

Należy zdać sobie sprawę, że stan uzębienia ma wpływ na zdrowie jamy ustnej jak i całego organizmu. Bardzo często bagatelizujemy problem z uzębieniem oraz nie zdajemy sobie sprawy, że mogą mieć one wpływ między innymi na skórę, serce a nawet mogą wywoływać bóle głowy i migreny. W higienie jamy ustnej najważniejsze jest mechaniczne usunięcie płytki bakteryjnej za pomocą szczotki (obojętne czy manualna czy elektryczna ). Pasta do zębów będąca nośnikiem fluoru nie umyje nam zębów i nie zapobiegnie próchnicy bez właściwej techniki szczotkowania.

Kiedy i czy leczyć zęby u kobiet w ciąży?
Co do kobiet w ciąży to modelowo najlepiej byłoby aby kobieta zadbała o jamę ustną i zdrowe zęby w zasadzie przed zajściem w ciąże. Ale jeżeli już jest w ciąży to nie ma przeciwwskazań do leczenia jeżeli ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Najlepiej leczyć zęby u ciężarnej w II trymestrze ciąży (3 – 6 miesiąc ciąży).

Co ze znieczuleniem?
Nie ma przeciwskazań co do znieczulenia w prawidłowo przebiegającej ciąży jednak warto to skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże. Niemniej każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Kiedy zaczynamy dbać o higienę jamy ustnej u dziecka?
Po urodzeniu się dziecka wraz z wyrznięciem się pierwszego zęba zaczynamy dbać o higienę jamy ustnej. Robimy to za pomocą szczoteczek oraz past do zębów dostosowanych do wieku dziecka. Ważne są nawyki żywieniowe, zwłaszcza unikanie nocnego podawania słodzonych herbatek i soków owocowych. Również długotrwałe podawanie mleka w nocy może zaowocować powstaniem próchnicy siekaczy mlecznych tzw. próchnicy butelkowej. Mówiąc o siekaczach mlecznych mam na myśli przednie zęby mleczne.

Czy używać smoczki?
Co do smoczków to tutaj zdania są podzielone. Używanie smoczka szczególnie długotrwałe może prowadzić do powstania wad zgryzu. Jednak wydaje się ,że lepiej aby dziecko w okresie do momentu zaniknięcia fizjologicznego odruchu ssania ssało smoczek niż kciuk, czy wargę. Smoczek wyrzucimy a kciuk, wargę ?

Kiedy pierwsze wizyty dziecka u stomatologa?
Bardzo ważne są pierwsze wizyty dzieci w gabinecie stomatologicznym. Kiedy ? Jest to zależne od danego dziecka, pojawiają się już dzieci w wieku nawet 1,5 roku ale można przyjąć ,że 1-2 lata. Zależy to szczególnie od emocjonalnej gotowości dziecka. Zwracam szczególną uwagę na bardzo ważne wizyty adaptacyjne. Jestem zwolennikiem współpracy z dzieckiem. Bywa nawet tak ,że dziecko rozpoczyna współpracę po 2-3 wizycie adaptacyjnej.

Czy jeżeli wyrasta już stały ząb a mleczny jeszcze jest obecny to co zrobić?
Gdy wyrasta stały ząb a mleczny jeszcze jest obecny to ząb mleczny po prostu usuwamy.

Kiedy powinny być robione przeglądy?
Generalnie przeglądy zalecałabym u dorosłych co 6 miesięcy a u dzieci co 3 miesiące. Przy czym zaznaczam ,że szczególnie u dzieci istotne jest aby rodzice mocno i intensywnie kontrolowali uzębienie swojego dziecka a w szczególności aby przeglądy u dzieci były regularne.

Czy może Pani powiedzieć jak mogłaby przebiegać opieka nad uzębieniem dziecka?

Dla mnie jednym z wzorów może być skandynawski styl opieki nad uzębieniem dzieci. Polega ona na tym, że do 7 lat zęby myją rodzice, do 13 lat kontrolują po umyciu a słodycze tylko w  „słodkie soboty”. To prawdopodobnie dzięki takim działaniom w krajach skandynawskich są dobre wskaźniki w zakresie próchnicy u młodych osób.

moja stomatologia-zapraszamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto