MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

POWIAT KOŚCIAŃSKI. Jakimi propozycjami będą kusić absolwentów podstawówek?

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Arch. naszemiasto.pl
Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych wkrótce będą musieli podjąć decyzję, gdzie uczyć się dalej. Pomocne z pewnością okażą się organizowane przez szkoły średnie drzwi otwarte. Warto już dziś przyjrzeć się propozycjom placówek z powiatu kościańskiego.

Postaw na Kolberga - tak I Liceum Ogólnokształcące w Kościanie zachęca, by młodzież kończąca naukę w szkołach podstawowych skorzystała z oferty właśnie tej placówki. W Kolbergu można wybierać spośród pięciu klas. Są w tym gronie oddziały przygotowujące do studiów politechnicznych, matematycznych, ekonomicznych, informatycznych, przyrodniczych, społecznych, filologicznych, historycznych, prawniczych, dziennikarskich i medycznych. W każdej z klas realizowane są wybrane przedmioty na poziomie rozszerzonym. Pierwszym językiem obcym we wszystkich oddziałach jest angielski. Jeśli chodzi o drugi język, tu konfiguracje są różne, ale w grę wchodzą (w zależności od klasy): niemiecki, hiszpański oraz francuski.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie oferuje naukę w technikum, liceum oraz branżowej szkole I stopnia. W zakresie technikum proponuje kształcenie w takich zawodach jak technik: budownictwa, ekonomista, elektryk, gazownictwa, geodeta, mechanik, rachunkowości oraz reklamy. Zainteresowani edukacją licealną mogą wybrać kierunek prozdrowotny lub kierunek sportowo-rekreacyjny. Pierwszy zakłada, że uczniowie oprócz wykształcenia ogólnego zdobędą wiedzę i umiejętności z takich dziedzin jak: anatomia i fizjologia człowieka, podstawy dietetyki, zasady racjonalnego odżywiania, fizjologia wysiłku fizycznego, podstawy treningu personalnego, najnowsze formy fitness, podstawy przedsiębiorczości. Z kolei kierunek sportowo-rekreacyjny zakłada realizację innowacji pedagogicznej - stworzenie klasy usportowionej ze zwiększoną liczbą godzin wychowania fizycznego. W grę wchodzą m.in. takie dziedziny jak: piłka siatkowa, koszykówka, gry rekreacyjne, wspinaczka, pływanie czy ratownictwo wodne. W zakresie szkoły branżowej kandydaci mogą wybierać z takich zawodów jak: cukiernik, elektryk, fryzjer, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, sprzedawca, stolarz, ślusarz. Możliwa jest również nauka w klasie wielozawodowej (w pozostałych zawodach).

Z kolei Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie w zakresie liceum proponuje naukę w klasach: policyjnej, policyjnej konnej, wojskowej, strażacko-ratowniczej, ogólnej oraz sportowej (o specjalnościach: piłka siatkowa dziewcząt, piłka nożna). Ci, którzy chcą kształcić się w technikum, mogą wybierać spośród takich zawodów jak technik: hotelarstwa z con­cierge, architektury krajobrazu, informatyk, fotografii i multimediów, rolnik, żywienia i usług gastronomicznych, spedytor, inżynierii środowiska i melioracji. W „bran­żówce” można natomiast skorzystać z całego spektrum zawodów.

Więcej informacji na temat kształcenia w poszczególnych placówkach znaleźć można na ich stronach interne­to­wych. Jako że szkoła to nie tylko nauka, ważne jest również to, co dzieje się w czasie pozalekcyjnym. Tu również propozycji jest sporo.

Młodzież kończąca naukę w szkołach podstawowych już powinna intensywnie myśleć, co dalej. Co roku pomocą służą z pewnością drzwi otwarte, tragi edukacyjne czy spotkania promujące oferty poszczególnych szkół średnich. Zanim absolwenci podstawówek będą aplikować do wymarzonych szkół średnich, zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty. W tym roku 21 kwietnia przyjdzie czas na język polski, 22 kwietnia - matematykę, a 23 - język obcy nowożytny. Dla tych, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli wtedy do niego przystąpić, przygotowano terminy dodatkowe.

Podczas rekrutacji do szkół średnich pod uwagę brane będą zarówno wyniki wspomnianych egzaminów, jak oceny zdobyte na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Młodzieży już teraz życzymy powodzenia oraz tego, by dostali się do wymarzonych placówek.
co w r.szk. 2020/2021?

Podczas gdy u progu trwającego obecnie roku szkolnego w placówkach oferujących naukę w liceum, technikum oraz szkole branżowej panował tłok (do szkół trafił bowiem podwójny rocznik - ostatni absolwenci wygaszanych gimnazjów i pierwsze osoby kończące kształcenie w ośmioklasowych podstawówkach), w nadchodzącym roku szkolnym tak nie będzie Do szkół średnich idą już teraz tylko absolwenci SP. „Po nowemu”, czyli w zreformowanym systemie nauka w liceum trwa cztery, a w technikum - pięć lat. Ci, którzy wybiorą branżową szkołę I stopnia, w placówce edukacyjnej spędzą trzy lata. Ostatni wspomniani uczniowie będą mogli kontynuować edukację w branżowej szkole II stopnia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto