Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POWIAT KOŚCIAŃSKI. W tym roku dożynki samorządowe organizuje tylko gmina Czempiń [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
POWIAT KOŚCIAŃSKI. W tym roku dożynki samorządowe organizuje tylko gmina Czempiń
POWIAT KOŚCIAŃSKI. W tym roku dożynki samorządowe organizuje tylko gmina Czempiń Starostwo Powiatowe w Kościanie
Już jutro, 15 sierpnia w Czempiniu odbędą się uroczystości dożynkowe. Ze względu na zagrożenie koronawirusem będą miały skromną formułę. Pozostałe samorządy powiatu kościańskiego nie planują organizacji dożynek.

Uroczystość w Czempiniu będzie miała podwójny charakter, święta plonów i obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. O godzinie 10.00 w kościele parafialnym odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, podczas której poświęcone zostaną wieńce dożynkowe. Po mszy świętej zaplanowany został krótki koncert muzyki ludowej. Uroczystość będzie transmitowana na kanale yotube.

Samorząd Czempinia jest jedynym w powiecie kościańskim, który przygotował uroczystość dożynkową. Pozostałe gminy, a także starostwo powiatowe nie planują w tym roku uczczenia święta plonów w żadnej formie. - Nie planujemy imprezy dożynkowej, nawet w bardziej skromnej formule ze względu na zagrożenie koronawirusem - mówi Bartosz Jankowski z biura promocji i informacji Starostwa Powiatowego w Kościanie.

To właśnie samorząd powiatu wraz z gminą Kościan co roku organizował huczne święto plonów. Poza korowodem dożynkowym, mszą świętą, obrzędem dożynkowym i konkursem na najpiękniejszy wieniec, były koncerty, występy lokalnych zespołów artystycznych, a także atrakcje dla dzieci. W ubiegłym roku dożynkom powiatowo-gminnym w Kiełczewie towarzyszyła wystawa dawnego sprzętu rolniczego, a każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie na kombajnie Vistula. Zdjęcia z ubiegłorocznych dożynek prezentujemy w galerii.

Obrzęd dożynek znany był już przez naszych praprzodków. Wywodzi się prawdopodobnie z dawnych wierzeń słowiańskich. W różnych częściach kraju nosił inne nazwy i inaczej go obchodzono. Z czasem właściciele majątków ziemskich zaczęli organizować dla pracowników folwarcznych i najemnych zabawy na zakończenie żniw.

Warto wspomnieć, że w dawnej Polsce ze świętem plonów związane były dwa odrębne obrzędy okrężne i dożynki. - Okrężne, biesiada rolnicza w jesieni po sprzątnięciu wszystkich zbiorów, czyli po „okrążeniu” pól, skąd i nazwa okrężnego powstała. Okrężne tem się różni od dożynków, że dożynki oznaczają dożęcie oziminy i przyniesienie wieńca gospodarzowi z pola do domu. Okrężne zaś jest zabytkiem uczt jesiennych, znanych w przeszłości wielu narodom, wyprawianych po sprzątnięciu z pola wszystkich plonów - pisał Zygmunt Gloger w Encyklopedii Staropolskiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto