Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzadkie okazy ptaków w Sepienku

Andrzej Rajewicz
arch. prywatne
Kiedy sierpniowe ulewy spowodowały podtopienia łąk m.in. w Sepienku okazało się, że w krótkim czasie pokazały się tam bardzo rzadkie okazy ptaków.

Natura od czasu do czasu pokazuje swoją siłę i czyni wielkie szkody. Tak było w sierpniu, kiedy to wody Kanału Mosińskiego zalały łąki w okolicach Sepienka. Woda zalała około 160 hektarów, tworząc w okolicach sołectwa nowy zbiornik wodny.

Zalane łąki zagrażały m.in. drodze powiatowej, bo woda przelewała się przez pęknięty wał. Kiedy władze gminy Kościan i powiatu musiały rozpocząć różne działania, a rolnicy liczyli straty, inni oddawali się swojej pasji, jaką jest ornitologia. Okazało się bowiem, że zalane tereny przy Sepienku stały się przez te sierpniowe dni mekką dla miłośników ptaków z całej Wielkopolski. Wszystko przez niezwykłe okazy ptactwa wodnego.

Skąd wzięło się to ptactwo? Jak mówi miłośnik ptaków, „polujący” na nie z aparatem w dłoni Marcin Wojtkowiak - tereny Sepienka to część tzw. Wielkiego Łęgu Obrzańskiego, który przez lata był terenem bagnistym i okresowo zalewowym. Dolina Obry podczas różnych roztopów stawała się potężnym rozlewiskiem będącym rajem dla ptactwa. Dopiero w XVIII wieku zaczęto prace melioracyjne w Wielkim Łęgu Obrzańskim, a drugiej połowie XIX wieku stworzono system śluz i kanałów. Jak mówi ornitolog, tereny wokół Sepienka, Mikoszek czy Bonikowa są malownicze i mają wiele walorów przyrodniczych, czasami pokazują one także swoją pierwotną naturę, tak jak w sierpniu, kiedy zalało setki hektarów łąk i pastwisk.

Teren ten stał się w tym roku prawdziwym rajem, takim eldorado, gdzie zjechali się wielkopolscy ornitolodzy, przyrodnicy, aby podziwiać tysiące ptaków, które wzięły we władanie ten teren na letnie miesiące. Wraz z tysiącami gęsi i kaczek pojawiły się bieliki, rybołowy i inne skrzydlate drapieżniki. Wyjątkowe warunki wodne upodobały sobie bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem w skali globu ptaki - wodniczki, dwa terytorialne, śpiewające samce wykryto na zalanej łące w okolicach Sepienka.

Czytajcie więcej w "Faktach Kościańskich".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto