Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seminarium historyczne w kościańskim muzeum 20 marca

Malwina Korzeniewska
arch. muzeum
20 marca o godzinie 13:00 w muzeum odbędzie się XIX seminarium historyków powstania wielkopolskiego 1918-1919 r. Ku prawdzie. Historycy powstania wielkopolskiego w pamięci następców, część II.

Uczestniczyć w nim mogą również mieszkańcy. Program seminarium:mgr Wawrzyniec Wierzejewski: Płk Wincenty Wierzejewsk, mgr Kamila Czechowska: Regionaliści z terenu północno-wschodniej Wielkopolski i ich publikacje na temat powstania wielkopolskiego 1918/1919, mgr Dariusz Kram: Miejsca pamięci powstania wielkopolskiego w Kościani, dr Jakub Staszak: Jarocińskie środowisko badaczy powstania wielkopolskiego, dr Zdzisław Kościański: Historycy odcinka wolsztyńskiego: płk S. Siuda, płk S. Tomak, ppłk K. Szcześnia, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Handke: dr Władysław Purczyński, prof. nadzw. dr. hab. Michał Polak: dr Wacław Ryżewski, prof. zw. dr. hab. Janusz Karwat: prof. Stanisław Nawrocki, prof. zw. dr. hab. Bogusław Polak: prof. Bernard Piotrowski.

Spotkanie od wielu lat przyciąga wielu badaczy dziejów powstania, historyków i ludzi wspominających ruch powstańczy. Spotkania odbywają się z różną częstotliwością od 1972 roku i tylko dzięki pracy historyków w nich uczestniczących, możemy dziś zapoznać się z historią powstania wielkopolskiego. Tym razem już po raz drugi tematem seminarium byli pierwsi historycy powstania w pamięci następców.

Dla przypomnienia. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego, sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego, zwycięskich powstań w dziejach Polski.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto