18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w bibliotece w Kościanie poświęcone koniom

Anna Szklarska-Meller
Spotkanie w bibliotece w Kościanie poświęcone koniom
Spotkanie w bibliotece w Kościanie poświęcone koniom A.Szklarska-Meller
Spotkanie w bibliotece w Kościanie poświęcone koniom, poprowadziły specjalistki od hipoterapii Maria Bielak i Ewa Kaczmarek. Pretekstem do jego przygotowania był Hubertus, który przypada 3 listopada. Było więc nie tylko o koniach, ale również polowaniach, świętym Hubercie i literaturze.

Spotkanie w bibliotece w Kościanie poświęcone koniom, zatytułowane zostało "Galopem przez bibliotekę na cześć św. Huberta". Nie przypadkowo, bo pretekstem do jego przygotowania był Hubertus obchodzony 3 listopada. Poprowadziły je specjalistki od hipoterapii Maria Bielak i Ewa Kaczmarek. Mowa była zatem nie tylko o koniach, lecz także polowaniach i świętym Hubercie.

- W Polsce kult świętego Huberta pojawił się w XV wieku, a rozwinął się za panowania Sasów - przypomniała Maria Bielak. - Jest on nie tylko patronem myśliwych, lecz także matematyków, lunatyków i epileptyków. Wierzono, że jeszcze za życia dotknięciem stuły leczył harty chore na wściekliznę. Biegi hubertowskie nawiązują do dawnych polowań z psami, popularnych zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: Literacka gra miejska śladami Adama Tomaszewskiego [zdjęcia]

Praprzodkowie dzisiejszych koni dotarły z Ameryki Północnej przez Azję do Europy. Około 6 do 5 tysięcy lat temu zostały udomowione, nie wiadomo natomiast kiedy ludzie odkryli, że konie są znakomitymi wierzchowcami. Współczesne konie pochodzą od tarpanów leśnych i stepowych, które wyginęły oraz od konia Przewalskiego. Podczas spotkania w bibliotece nie mogło zabraknąć tematu koni w literaturze pięknej i sztuce.

- Zwłaszcza w romantyzmie był to bardzo popularny motyw. Konie symbolizowały pragnienie wolności, ale też silne emocje targające człowiekiem, szaleństwo i opętanie - mówi Maria Bielak. - Odgrywały też ważną rolę w ludowych wierzeniach, znaleziona podkowa chroniła dom przed chorobami, potknięcie się konia podczas trudnej wyprawy stanowiło złą wróżbę.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto