Bieg „10 km na 100 lat” zamiast kościańskiego półmaratonu [FOTO]

Andrzej Rajewicz
W niedzielę (7 listopada) w Kościanie odbył się bieg pn. „10 km na 100 lat”, który uczcił pamięć dra Henryka Florkowskiego patrona Półmaratonu z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy jego urodzin.

Niestety z powodu pandemii nie odbył się tradycyjny kościański półmaraton, ale bieg był dużą imprezą sportową i wzięło w nim udział prawie 390 zawodników.

Start i meta biegu znajdowały się na Stadionie Miejskim w Kościanie. Zawodnicy na dystansie10 km dwukrotnie pokonali trasę wybranymi wiodącą ulicami miasta.

W kategorii panów wygrał Dawid Miaskowski z Leszna. Miejsca na podium zajęli również Dawid Jagła i Cezary Suchora. Wśród pań triumfowała Martyna Zielińska z Leszna. Druga była Iwona Zydorczak z Poznania, a trzecie miejsce zdobyła Katarzyna Strzałkowska z Lubonia.

Warto dodać, że podczas biegu zbierano pieniądze na rzecz Marysi Drożdżyńskiej z Brenna.

Poniżej informacja na temat imprezy ze starostwa powiatowego w Kościanie.

Dawid Miaskowski z Leszna z czasem 34 minuty 9 sekund zwyciężył w 10-kilmetrowym biegu im. dra Henryka Florkowskiego „10 km na 100 lat”, który odbył się 7 listopada 2021 roku – w terminie tradycyjnie zarezerwowanym na kościański półmaraton. Pierwszą kobietą na mecie była Martyna Zielińska z Leszna, która potrzebowała na pokonanie trasy 38 minut 50 sekund. Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego nie obył się w tym roku po raz drugi. Z uwagi na pandemię i wprowadzone w związku z nią ograniczenia i limity osób mogących brać udział w wydarzeniu, organizatorzy postanowili odwołać 21-kilometrowy bieg, który przyciągnął co roku ponad tysiąc biegaczy i w jego miejsce zorganizować bieg na krótszym dystansie z zachowaniem odpowiednich limitów. 10-kilometrowy bieg, który zastąpił półmaraton nawet swoją nazwą nawiązywał do niego. Bieg im. dra Henryka Florkowskiego „10 km na 100 lat” miał na celu uczcić przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin patrona. Najlepszym zawodnikiem z powiatu kościańskiego okazał się Cezary Suchora z Kościana, który ukończył bieg z wynikiem 34 minuty 19 sekund. Pierwszą mieszkanką powiatu, która minęła linię mety była natomiast Barbara Jarosińska ze Śmigla. Na pokonanie trasy potrzebowała 42 minuty 9 sekund. Dla zawodnika, który uzyskał setny wynik netto ufundowana została nagroda specjalna – lot samolotem na trasie Leszno – Kościan – Leszno. Setny czas netto, tj. 44 minuty 35 sekund uzyskał Przemysław Naskręt z Racotu. Bieg ukończyło 325 osób. Wszyscy biegacze otrzymali pakiety, w których znajdowały się: medal, odblaskowe szelki, woda, ciasto drożdżowe oraz banan.
Organizatorami biegu byli: Powiat Kościański, Gmina Miejska Kościan, Gmina Kościan, LKS SANA.
Sponsorami wydarzenia byli: P.P.H.U. Magik Piotr Domagała, Agro Project, Folplast, Instal Filter, Wytwórnia Pasz Lira, Tycner Cukiernia, Piekarnia Sworacki, Piekarnia M. Gidaszewski, Piekarnia Cukiernia Marian Kurasiak, Remondis, Hurt-Piek s.c. Fundatorem lotu samolotem na trasie Leszno – Kościan – Leszno był Maciej Musielak.