Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hołd Żołnierzom Wyklętym w Kościanie - odsłonięcie tablicy na pl. Niezłomnych

Anna Szklarska-Meller
Hołd Żołnierzom Wyklętym w Kościanie
Hołd Żołnierzom Wyklętym w Kościanie A. Szklarska-Meller
Hołd Żołnierzom Wyklętym w Kościanie złożyli przedstawiciele samorządów, harcerzy, szkół ponadgimnazjalnych, duchowieństwa i kombatantów. Na pl. Niezłomnych odsłonięta została tablica, upamiętniająca antykomunistyczne podziemie z lat 1944 - 1956.

Hołd Żołnierzom Wyklętym w Kościanie złożyły władze powiatu, miasta i gminy Kościan, harcerze oraz księża, uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych, a także kombatanci. Podczas uroczystości na pl. Niezłomnych odsłonięta została tablica, upamiętniająca antykomunistyczne podziemie z lat 1944 - 1956. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez sejm w 2011 roku.

Podczas uroczystości na pl. Niezłomnych w Kościanie, starosta Andrzej Jęcz przypomniał sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego, który stał się symbolem oporu przeciwko władzy komunistycznej. Witold Pilecki walczył z bolszewikami w 1920 roku, brał udział w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji. Podczas II wojny światowej przedostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie założył konspirację. Został rozstrzelany w 1948 roku.

- W Wielkopolsce działało po wojnie 60 oddziałów partyzanckich oraz 109 organizacji antykomunistycznych. Największą była Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta”. Szacuje się, że w jej skład wchodziło od 5 do 6 tysięcy żołnierzy. Historycy doliczyli się też w naszym województwie około 96 antykomunistycznych organizacji młodzieżowych - podkreślał podczas przemówienia Andrzej Jęcz.

Zobacz też: W rocznicę śmierci Floriana Marciniaka [zdjęcia]

Żołnierze Wyklęci działali też w powiecie kościańskim. Byli to m.in. Franciszek Kuklewski i Mieczysław Marciniak zastrzeleni podczas obławy w 1946 roku, Józef Kortus z Siekowa, skazany w procesie pokazowym na karę śmierci, Stanisław Graf, ranny podczas starcia z UB, skazany na karę śmierci, Edward i Władysław Kajak z Czacza zastrzeleni w więzieniu we Wrocławiu i Mieczysław Galica z Bielewa, aresztowany, zmarł w szpitalu w Kościanie.

Po oddaniu hołdu Żołnierzom Wyklętym, władze starostwa i miasta udali się na kościański cmentarz. Złożyli kwiaty na grobie Stanisława Staszewskiego, działacza niepodległościowego, aresztowanego w Kościanie w styczniu 1948 roku. - Działał w pojedynkę, pod szyldem Polskiej Partii Niepodległości. Po jego zatrzymaniu w Ratuszu zorganizowany został największy w Kościanie proces pokazowy - tłumaczy regionalista Jerzy Zielonka.

Stanisław Staszewski został skazany na 8 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 1952 roku na mocy amnestii. Wyjechał do Poznania. Zmarł w 1961 roku, w wieku zaledwie 37 lat. - Bardzo długo szukaliśmy grobu Stanisława Staszewskiego, udało się go znaleźć całkiem niedawno - dodaje Jerzy Zielonka. Nie wykluczone, że mało czytelna tablica na nagrobku Stanisława Staszewskiego, zostanie odnowiona.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto