18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ignysiowy Laur w Śmiglu czyli wielkopolskie konfrontacje dudziarzy i skrzypków

Anna Szklarska-Meller
Ignysiowy Laur w Śmiglu
Ignysiowy Laur w Śmiglu A.Szklarska-Meller
Ignysiowy Laur w Śmiglu to kolejna, po kościańskim turnieju dudziarzy, impreza promująca grę na tradycyjnych, wielkopolskich dudach. W tym roku o miano najlepszego młodego dudziarza i skrzypka walczyło 26 osób. W pierwszej kategorii wygrała Roksana Rosa z Krobi, w drugiej - Jakub Kaczor z Bukówca Górnego.

Ignysiowy Laur w Śmiglu, czyli wielkopolskie konfrontacje dudziarzy i skrzypków to impreza organizowana głównie z myślą o młodych adeptach muzycznego folkloru. Odbywa się co dwa lata. W konkursie na najlepszego dudziarza i skrzypka starują osoby, które gry na tych instrumentach uczą się nie dłużej niż cztery lata. - Do trzeciej edycji Ignysiowego Lauru zgłosiło się 30 młodych muzyków. Z powodu choroby 4 nie zgrało, ale i tak śmiało można powiedzieć, że konkurs się rozwija - mówi Rafał Rosolski, jeden z organizatorów imprezy.

Ignysiowy Laur w Śmiglu to nie tylko konkurs, lecz także warsztaty prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Uczestnicy konfrontacji odwiedzają też grób Edwarda Ignysia na śmigielskim cmentarzu, by zagrać mistrzowi dudziarskiego rzemiosła i składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą artystę. Imprezę kończy koncert galowy w centrum kultury. W tym roku gościem specjalnym koncertu był zespół folklorystyczny z Przyprostyni, koło Zbąszynia.

Zobacz też: Turniej Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie [zdjęcia]

Jury Ignysiowego Lauru w Śmiglu podczas przesłuchań oceniało 12 młodych dudziarzy i 14 skrzypków. - Poziom wykonawców był bardzo zróżnicowany. Niektórzy ćwiczą dopiero od 4 miesięcy, inni od ponad trzech lat - dodaje Rafał Rosolski. - Od pewnego czasu młodzież chętniej uczy się gry na skrzypcach podwiązanych, niż na dudach. Warto jednak pamiętać, że skrzypce to trudny instrument. Ignysiowy Laur w kategorii skrzypce otrzymał Jakub Kaczor z Bukówca Górnego, a najlepszym dudziarzem została Roksana Rosa z Krobi.

W kategorii "dudziarz" wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni muzycy to obecni lub byli uczniowie Michała Umławskiego, jednego z trzech instruktorów gry na dudach w Wielkopolsce. - Jestem bardzo zadowolony z występu moich podopiecznych - przyznaje Michał Umławski. - Na konfrontacje przyjechałem w sumie z szesnastoma dudziarzami i skrzypkami z Leszna, Szymanowa, Krobi i Moszczanki. Prowadzę także kapelę w Rydzynie, ale dla jej członków jeszcze za wcześnie na udział w Ignysiowym Laurze.

Ignysiowy Laur w Śmiglu, który odbył się po raz trzeci to - obok turnieju dudziarzy w Kościanie - jedna z nielicznych imprez promujących grę na tradycyjnych, wielkopolskich dudach. Mimo to dudziarstwo przeżywa mały renesans. Kilka dni temu powstała fundacja Dudziarz.eu - Wielkopolskie Kapele Dudziarskie, której celem będzie wspieranie muzyków i pozyskiwanie pieniędzy na rozwój tej gałęzi folkloru. Dudy to dość drogi instrument, sporo kosztują również tradycyjne, ludowe stroje.

Śmigielskie konfrontacje skrzypków i dudziarzy przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Folkloru z Nietążkowa i Urząd Miejski Śmigla, a finansowo wsparły władze województwa wielkopolskiego.

IGNYSIOWY LAUR W ŚMIGLU - WYNIKI
kategoria "dudziarz"
1 Roksana Rosa z Krobi
2 Adrian Maćkowiak z Krobi
3 Paweł Taczała z Szymanowa
wyróżnienia: Jarosław Kozak z Nietążkowa i Marta Szymankiewicz z Ostrowa Wielkopolskiego

kategoria "skrzypek"
1 Jakub Kaczor z Bukówca Górnego
2 Joanna Machowiak z Nietążkowa
3 Julia Dominiczak z Kościana
wyróżnienie: Karolina Taczała z Szymanowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto