Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan: najpopularniejsze imiona w 2016 r.

Piotr Pewiński
Najpopularniejsze imiona w 2016 r. w Kościanie to Zofia i Jan. Wysoko na liście są też: Lena, Wojciech, Antoni i Julia
Najpopularniejsze imiona w 2016 r. w Kościanie to Zofia i Jan. Wysoko na liście są też: Lena, Wojciech, Antoni i Julia Archiwum NM
Początek nowego roku, to czas podsumowań. W kościańskim szpitalu w 2016 r. przyszło na świat ponad 700 dzieci. W związku z tym faktem, przyjrzeliśmy się jakie był w Kościanie najpopularniejsze imiona.

Najpopularniejsze imiona w 2016 r. w Kościanie

Jednym z najpopularniejszych imion w Kościanie jest Zofia, która zdetronizowała ubiegłoroczną liderkę - Lenę.Wybierano je odpowiednio 24 i 23 razy. Na trzecim miejscu znalazła się Julia, nadawana 21 razy, która w ubiegłym roku również znajdowała się na tej pozycji. Te trzy imiona najczęściej dostawały dzieci rejestrowane w kościańskim Urzędzie Stanu Cywilnego.

Imiona męskie znajdują się trochę niżej na liście. W 2015 roku najpopularniejsze były Adam, Jan i Wojciech. W tym roku Adam wypadł w ogóle z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion dla chłopców w naszym mieście. Na czele listy znalazł się Jan, bo tym imieniem nazwano aż 19 nowo narodzonych chłopców. Drugi, wybierany 18-krotnie był Wojciech, a na ostatnie miejsce na podium wskoczył Antoni. Imię to nosi 17 kościaniaków urodzonych w 2016 roku.

W Urzędzie Stanu Cywilnego w ubiegłym roku łącznie zarejestrowano prawie 740 dzieci, jednak tylko kilka imion cieszyło się tak dużą popularnością, a zaledwie kilkanaście nadawano więcej niż 10 razy. Jak wiadomo trend imion się zmienia, a od kilku już lat ponownie królują te „starsze” i bardziej tradycyjne. Spowodowane jest to tym, że szczęśliwi rodzice często sięgają do swoich korzeni i dają pociechom imiona po dziadkach, czy nawet pradziadkach. Dotyczy to w szczególności takich imion jak Zofia, Lena, Julia, ale także Aleksandra (wybierana 13 razy), Alicja (12 razy), Gabriela, Hanna, Zuzanna (po 11 razy). Reszta imion znajdujących się na czele listy wśród dziewczynek brzmi już bardziej nowocześnie. Z męskich wspomniani już Wojciech, Jan i Antoni, ale także Kacper nadawany 15 razy, Franciszek 14 razy, Stanisław, Mikołaj i Filip po 12 razy, a także Jakub, Igor, Nikodem i Marcel, wybierani 11-krotnie.

Przy analizie imion, które nadaje się dzieciom, można zauważyć kolejne dwa trendy, które zaczynają się pojawiać. Ten, który widzimy już od kilku lat traci na sile, drugi za w tę siłę wydaje się rosnąć. Tym słabnącym jest oczywiście nadawanie dzieciom imion „nowoczesnych”, które zapożyczane są bezpośrednio z innych krajów, a w niektórych przypadkach spolszczane. Wydawało się jeszcze niedawno, że po okolicy będzie za kilka lat biegać mnóstwo Oscarów, Alexów, czy Maxów, jednak tendencja ta wyraźnie słabnie. W ubiegłym roku odnotowano tylko kilka takich imion. Są to imiona: Brajan, Mia, Livia, czy Dorian.

Tym mocniejszym trendem, choć nie wiadomo jak długo może się on utrzymać, jest nadawanie imion, które można określić mianem „antyczne”, czyli nie używane u nas od wielu lat. Przykładowo w 2016 roku pojawiło się u nas aż 10 Natanów (i jeden Nathan, ale za to nie było Nathaniela). Inne nadawane to: Ksawery, Alan, Gabriel, Tymon, Samuel. W ubiegłym roku pojawiła się również jedna Anatolia, a imię Iga nadawano 5 razy.

Co ciekawe, w tegorocznym zestawieniu zabrakło imion typowo staropolskich i słowiańskich jak np. Bożydar, Mieczysław, Sławomir. Oczywiście jest Wojciech, czy Przemysław, ale są to wyjątki na liście. Nie ma za to popularnych do niedawna Jarosławów, Mirosławów i żeńskich odpowiedników tych imion. W czasach, gdy coraz częściej wracamy do swoich korzeni, brak tych imion jest co najmniej zastanawiający, ale może po prostu rodzice uznają, że są one zbyt trudne, lub jak uważa wiele osób za „dziwne”.

Ostatnia grupa imion to te, które zawsze były bardzo popularne, choć ostatnio jest ich jakby mniej. Dotyczy to m.in. imion: Jakub, Piotr, Paulina, Małgorzata, Agnieszka, Agata, Michał, czy Adam.

Aby uzupełnić statystykę, warto dodać, że w 2016 roku kościański Urząd Stanu Cywilnego zanotował o ponad dwadzieścia mniej urodzeń niż rok wcześniej, a także o około trzydzieści więcej zgonów. Zmiana nie jest jednak zbyt duża i świadczy o tym, że przyrost naturalny w naszym mieście, mimo że trochę niższy niż w ubiegłym roku, nadal jest dodatni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto