Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Rozlewiska wody w okolicach Nielęgowa i Świńca powstały po ostatnich ulewnych deszczach to efekt braku prac melioracyjnych [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KOŚCIAN. Rozlewiska wody w okolicach Nielęgowa i Świńca powstały po ostatnich ulewnych deszczach to efekt braku prac melioracyjnych
KOŚCIAN. Rozlewiska wody w okolicach Nielęgowa i Świńca powstały po ostatnich ulewnych deszczach to efekt braku prac melioracyjnych Bogdan Ludowicz
Rozlewiska wody w okolicach Nielęgowa i Gryżyny w gminie Kościan oraz Świńca w gminie Krzywiń to, zdaniem samorządowców, efekt braku prac melioracyjnych na kanałach Obry. Dla przyrody taki stan jest jak najbardziej pożądany, ale rolnicy i kierowcy zachwyceni już nie są.

Zalana droga i podtopione łąki w okolicach Nielęgowa i Gryżyny

- Do odwołania zamknięta jest droga powiatowa z Nielęgowa do Gryżyny. Ruch na drodze został zamknięty z powodu zalania jezdni. Sprawą zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych w Kościanie i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - informuje Bartosz Jankowski z biura promocji Starostwa Powiatowego w Kościanie. Mimo ustawionych na drodze znaków, niektórzy kierowcy i tak próbują pokonać ogromną kałużę. Jak długo będą musieli liczyć się z ograniczeniami? Nie wiadomo.

- Sytuacja się poprawia, ale są obawy o kolejne dni. Jeżeli intensywne opady deszczu się powtórzą, znowu może dojść do zalania łąk czy dróg. Powód jest jeden. To 10-letnie zaniedbania w melioracji. Kanały doprowadzające wodę do Obry są głębsze niż sam kanał Obry. Jeżeli koryto kanału Obry nie zostanie pogłębione to do takich zjawisk będzie dochodziło – mówi Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan.

Woda zagraża przerwaniem wałów w okolicach Świńca w gminie Krzywiń

Po ostatnich ulewnych deszczach woda wystąpiła z brzegów kanałów Obry nie tylko w okolicach Nielęgowa i Gryżyny, ale także w rejonie Świńca w gminie Krzywiń. - Pojawiły się przesiąki w prawym wale kanału. Brakuje zaledwie kilka centymetrów, aby doszło do przelania wody (choć tutaj sytuacja jest dynamiczna i zmienia się). Zadeklarowałem pomoc w postaci worków oraz piasku, jeżeli będzie potrzeba umacniania wałów - informuje na swoim profilu facebookowym Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia.

ZOBACZ TEŻ:

Samorządowcy prowadzą rozmowy z poznańskim oddziałem Wód Polskich, które są właścicielem cieków wodnych. Wiadomo, że są pieniądze i zgoda na usunięcie roślinności zalegającej w kanale pomiędzy Gryżyną i Teklimyślą. Rolnikom i kierowcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż woda opadnie. Z drugiej strony takie rozlewiska są bardzo korzystne dla przyrody, bo - jakże cenna - woda zostaje u nas, a nie spływa do Bałtyku.

Czy wróci dyskusja o budowie zbiornika retencyjnego w Sepienku?

Ostatnie podtopienia w okolicach Nielęgowa i Świńca sprawiły, że wróciła też dyskusja o budowie zbiornika retencyjnego w Sepienku, które - co pokazały podtopienia z 2017 roku - należą do terenów zagrożonych okresowym wylewaniem rzek (w tym przypadku Mogielnicy). - Sprawa budowy zbiornika retencyjnego rozwijała pozytywnie do momentu, kiedy kompetencje w kwestiach gospodarki wodnej odebrano urzędom marszałkowskim. W temacie zbiornika w Sepienku sytuacja wygląda następująco: zostały wykonane badana geologiczne, powstała koncepcja i dotarliśmy do momentu wydania decyzji środowiskowej. Odkąd powstały Wody Polskie w sprawie budowy zbiornika nic się nie dzieje – mówi wójt Andrzej Przybyła.

ZOBACZ TEŻ:

Gratka dla miłośników przyrody. Zobaczcie galerię zdjęć przy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto