Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan: ekshumacje w naszym powiecie!

Piotr Pewiński
Ekshumacje w naszym powiecie są dość popularne. Wykonuje się ich około 50-60 każdego roku.
Ekshumacje w naszym powiecie są dość popularne. Wykonuje się ich około 50-60 każdego roku. Piotr Pewiński
Ekshumacje stały się w Polsce ostatnio dość głośnym tematem. Jak się okazuje również w naszym powiecie wykonuje ich się każdego roku dość dużo. Dlaczego rodziny zmarłych podejmują taką decyzję i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pozwolenie?

Ekshumacje: dlaczego rodziny się na nie decydują?

Ekshumacje stały się w Polsce ostatnio dość głośnym tematem. Jak się okazuje również w naszym powiecie wykonuje ich się każdego roku dość dużo. Powody, dla których się to robi są różne.Statystyki dotyczące ekshumacji prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kościanie, bo to ta instytucja wydaje na nie zezwolenia.

- W 2015 roku wydaliśmy 57 zezwoleń na ekshumacje, a w tym roku, do końca listopada już 55 - wyjaśnia zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Anna Strzelczyk. Jest to liczba dość duża i dla niektórych zaskakująca, dlatego warto zastanowić się, z jakich najczęściej powodów rodziny zmarłych decydują się na ekshumacje. - Częstym argumentem jest po prostu wola zmarłych, łączenie grobów, ale ważne są również względy ekonomiczne. Są to trzy głównie powody, które podawane są we wnioskach o ekshumacje - wyjaśnia A. Strzelczyk. Chodzi tu głównie o chęć bycia pochowanym w jednym grobie z małżonkiem, czy członkiem rodziny oraz przenoszenie zmarłych na cmentarz bliżej miejsca zamieszkania najbliższej rodziny.

Ekshumacje: przepisy i zasady

Aby w ogóle uzyskać pozwolenie na ekshumacje należy oczywiście złożyć specjalny wniosek i odpowiednio go umotywować. Sanepid wydaje przeważnie decyzje pozytywne. - Nie przypominam sobie, aby w ciągu kilku ostatnich lat jakiś wniosek został odrzucony - twierdzi zastępca. Prawo wypowiedzieć się w sprawie ekshumacji mają również członkowie rodzin, a jeśli ci nie wyrażają na to zgody, to prowadzone są wtedy rozmowy, aby dojść do porozumienia. Jeśli do niego nie dojdzie, jedynym organem, który może sprawę rozstrzygnąć jest sąd. Odpowiedzialność za ekshumacje bez zgody innych spoczywa na wnioskodawcy.

Przepisy prawa regulują dokładnie okres, kiedy można przeprowadzać ekshumacje, a można to robić od 16 października do 15 kwietnia. Wykonuje je osoba do tego uprawniona, w terminie wcześniej ustalonym z zarządcą cmentarza. Przeważnie odbywa się to we wczesnych godzinach rannych. - Często jest przy tym także ktoś z rodziny, choć my akurat odradzamy im uczestniczenie, bo widok może być nieprzyjemny - zaznacza zastępca.

Ekshumacje: koszty

Ekshumacje wiążą się oczywiście z kosztami. Trzeba wziąć pod uwagę cenę za samo odkopanie i otwarcie grobu, przeniesienie i transport ciała, dokonanie ponownego pochówku, czyli wykupu nowego miejsca, trumny, a w wielu przypadkach przy okazji dokonuje się kremacji zwłok. W sumie rozbieżność kosztów w każdym przypadku jest duża, ale oscyluje w granicach od kilku, do kilkunastu tysięcy zł.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto