Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania archeologiczne przy kościele i probostwie w Czempiniu [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
UMIG Czempiń i Spiszcz
W Czempiniu trwają badania archeologiczne. Znaleziono wiele ciekawych artefaktów. Odsłonięto także fundamenty, spiżarnie i piwnicę. Znaleziono także kilka zdjęć i także pocztówkę z widokiem na probostwo autorstwa Leonarda Durczykiewicza.

W trakcie badań archeologicznych trafiono na pozostałości obiektów budowlanych, na tym etapie jeszcze niezidentyfikowanych, których elementy budulca, np. cegły, mogą wskazywać, że pochodzą z okresu XVI – XVII wieku. Ponadto w trakcie prac natrafiono na liczne fragmenty ceramiki, z której najstarsze elementy można wstępnie datować na okres średniowiecza, czyli okres, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu miasta, a dokładniejsze badania być może potwierdzą, że są to ślady osadnictwa z jeszcze wcześniejszego okresu. W tym kontekście nie można wykluczyć, że znalezisko rzuci nowe światło na dotychczas znaną nam historię Czempinia. Wśród znalezionych artefaktów są też dość liczne fragmenty różnokolorowo zdobionych kafli piecowych. Ciekawostkę stanowi cegła z odciskami palców. W trakcie prac znaleziono też monetę z czasów króla Jana Kazimierza.

- Badania archeologiczne prowadzone koło probostwa odsłoniły fundamenty, spiżarnie i piwnicę starego probostwa zbudowanego około 1841-45. Jak wynika z opisu archiwalnego - "plebania była murowana z cegły palonej i kryta podwójną dachówką. Plebania obejmowała 4 pokoje na dole i 4 pokoje na górze oraz 1 kuchnie wraz z spiżarnią i piwnicą. Badania te przyczyniły się do zgłębienia wiedzy posiadanych zbiorów ikonograficznych. Najciekawszym z odkryć jest pocztówka przedstawiająca widok probostwa od ogrodu, została wydana przez Leonarda Durczykiewicza. Pocztówka posiadała tzw. długi adres czyli musiała zostać wydana do 1905 roku, lecz zdjęcie mogło być wykonane wcześniej i to podczas budowy nowej świątyni (było by to jedyne zdjęcie z budowy obecnego kościoła) dowodem w tym może być podpora ściany zewnętrznej widoczna na zdjęciu – informuje na swojej stronie facebookowej Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej, które także prosi o przesyłanie starych fotografii przez mieszkańców na adres [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto